Kyjev zavádí antidopingové clo na dovoz řady ruských hnojiv

Ukrajina hodlá zavést antidopingové clo na dovoz dalších dvou druhů ruských dusíkových hnojiv, sdělilo ukrajinské ministerstvo ekonomického rozvoje a obchodu.

Mezirezortní komise pro mezinárodní obchod přijala rozhodnutí o obnovení platnosti antidopingových omezení ohledně dovozu na Ukrajinu karbamidu a karbamido-čpavkové směsi (KPS) z RF. Ukrajina plánovala zavedení od 28. února antidopingového cla na dovoz ruských dusíkových hnojiv ve výši 4,19 % až 31,83 %, avšak na žádost ministerstva agrární politiky odložila toto rozhodnutí na dobu setby.

Ministerstvo ekonomického rozvoje sdělilo, že RF je dnes hlavním dodavatelem dusíkových hnojiv Ukrajině.

„Ode dneška má být clo ve výši 31,84 % uplatněno vůči všem výrobcům karbamidu a KPS (UKTVED 3102 10 a 3102 80 00 00) z RF. Rozhodnutí nabude platnosti příští den po uveřejnění zprávy v Obchodním věstníku,“ praví se na webu ministerstva.

Ukrajina zavedla již v roce 2014 pětiletá antidopingová cla na dovoz ruských hnojiv, ale týkalo se to pouze čpavkového ledku. Rusko se proti tomu odvolalo v rámci WTO. Ukrajinští agrárníci zároveň přešli na jiné druhy dusíkových hnojiv z RF.

Není zde článek celý?