Lavrov: Rusko počítá s tím, že USA budou hrát roli v otázce zajištění bezpečnosti v Sýrii

Rusko vychází z toho, že USA budou hrát aktivní roli v otázce zajištění bezpečnosti v kontextu vytváření deeskalačních zón v Sýrii, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov během tiskové konference na závěr jednání s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem a prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle něj na této etapě v případě vytváření bezpečnostních zón „panuje konceptuální souhlas“ v otázce jejich geografických parametrů. Ministr připomněl, že v memorandu, které bylo podepsánu v Astaně, jsou formulovány další kroky, které budou spočívat v tom, aby se zainteresované strany dohodly, kdo a jak bude zajišťovat bezpečnostní pásma kolem deeskalačních zón.

„Dnes jsme potvrdili to, že máme zájem, aby Spojené státy hrály nejaktivnější roli v této otázce. Domnívám se, že Američané o to mají taky zájem, alespoň v otázce jižní deeskalační zóny. Mají zjevný zájem,“ podotkl Lavrov.

Dodal, že „vycházíme z toho, že budou mít iniciativní roli v tomto procesu.“

„Doufám, že i v otázce dalších území, o nichž jde řeč, USA budou moci bezprostředně přispět k zajištění bezpečnosti a monitoringu plnění režimu zastavení vojenských operací,“ uvedl Lavrov.

Není zde článek celý?