McFaul: Rusové se vysmívají USA

Moskva se vysmívá Spojeným státům pod vedením Donalda Trumpa, myslí si bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul. To řekl v rozhovoru pro televizní kanál MSNBC.

Redaktorka poprosila diplomata okomentovat „velmi neobvyklý přístup Trumpa vůči Rusku, hlavně když budeme brát v úvahu to, jak se chová ke spojencům v NATO„.

„Já si myslím, že se Rusové smějí. Já si myslím, že to je správně, ale oni se smějí tomu, nakolik je to prosté. Tomu, jak náš prezident, bohužel, jim pomáhá s jejich politikou,“ prohlásil McFaul.

Zmínil, že výsledkem první zahraniční cesty Trumpa se staly neshody v řadách NATO a G7.

„Pojďme být čestní: NATO a G7 — to jsou naše kluby, to my jsme je vytvořili, abychom realizovali vlastní zájmy ve sféře národní bezpečnosti a zajišťovali naši vlastní prosperitu. A výsledkem této cesty je rozklad v obou těchto skupinách,“ zmínil. Dodal, že tento stav věcí je „balzám na Putinovu duši“.

Je pravděpodobné, že slova McFaula o rozkladu jsou spojená s prohlášením Angely Merkelové ve věci výsledků summitu G7. Z pohledu německé kancléřky jsou doby, kdy se Evropané mohli na někoho spolehnout, pryč.

Není zde článek celý?