Média oznámila dokončení jednání Ruska a Egyptu o stavbě jaderné elektrárny

Jednání egyptské a ruské strany o přípravě a schválení balíčku kontraktů na stavbu první jaderné elektrárny v Egyptu v oblasti El Dabaa u Středozemního moře jsou dokončena, probíhá egyptské legislativní ověření posledního dokumentu, uvádí web Al-Nahda s odvoláním na zdroj na egyptském ministerstvu elektrické energie a obnovitelných zdrojů energie.

„Probíhá legislativní (pozn. egyptské) ověření posledního dokumentu týkajícího se zprovoznění a obsluhy stanice,“ uvádí portál.

Podle zdroje specialisté zcela schválili, zkontrolovali a podepsali tři kontrakty ze čtyř. „Brzy začne realizace projektu, konečné rozhodnutí přijme prezident Abd al-Fattáh as-Sísí,“ citují noviny slova zdroje z egyptského ministerstva energetiky.

Rusko a Egypt v Káhiře 19. listopadu 2015 podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci při stavbě podle ruských technologiích a provozu první egyptské jaderné elektrárny v oblasti El Dabaa u Středozemního moře a mezivládní dohodu o podmínkách ruské půjčky. Objem půjčky bude činit 25 miliard dolarů.

Jaderná stanice bude složena ze čtyř energetických bloků po 1200 MW. Egypt očekává, že spuštění prvního bloku jaderné elektrárny proběhne v roce 2024. V současnosti se ukončuje příprava podepsání balíčku ze čtyř obchodní kontraktů na stavbu, zprovoznění a následující provoz stanice, přípravu zaměstnanců, dodávku a likvidaci jaderného paliva. Kontrakty mají být slavnostně podepsány v nejbližší době.

Není zde článek celý?