Místopředsedkyně senátu: Pokud Zeman Babiše neodvolá, zřejmě podáme žalobu

Pokud Miloš Zeman na základě podaného návrhu premiéra neodvolá Andreje Babiše a odletí do Číny, senátoři se pravděpodobně sejdou na mimořádné schůzi a budou řešit podání ústavní žaloby na prezidenta. V rozhovoru pro DVTV to řekla Miluše Horská, první místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR.

Podle ní by Zeman na návštěvu Číny neměl odlétat, měl by zůstat v úřadu a řešit domácí krizi. „Jeho chování překračuje meze,“ řekla Miluše Horská.

Senátoři už vydali prohlášení, kterým reagují na nedůstojné přijetí Bohuslava Sobotky na Pražském hradě. Toho prohlášení, které prezidenta kritizuje, už podepsalo 34 senátorů. Místopředsedkyně senátu dále zdůraznila, že prezident by měl Ústavu ČR ctít a neměl by z ní dělat trhací kalendář. Na koaliční smlouvu se podle ní nemůže Zeman nemůže vymlouvat. „Ústava je nadřazena koaliční smlouvě, prezident se na to vymlouvat nemůže,“ uvedla Miluše Horská, která je zvolena jako nestranická nezávislá kandidátka.

Podle Ústavy ČR musí prezident po obdržení návrhu na odvolání ministra od premiéra, onoho ministra vlády odvolat. V ústavě není specifikováno, jak rychle to má udělat. Na tom nyní Zeman mimo jiné staví. Podobné obstrukce od roku 1989 žádný prezident v případě odvolání ministra neprováděl.

Není zde článek celý?