Na MZV RF řekli o slibech USA navrhnout urovnání situace s diplomaty

Washington ujistil Moskvu v tom, že v nejbližší době připraví návrhy na urovnání situace kolem ruského diplomatického majetku v USA a vypovězení 35 ruských diplomatů, oznámila oficiální mluvčí MZV Marie Zacharovová.

Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov jednal ve středu ve Washingtonu ministrem zahraničí USA Rexem Tillersonem, a pak přijal ruského ministra v Bílém domě prezident USA Donald Trump. Projednával se mj. problém ruských diplomatických budov v USA.

„Američtí partneři řekli, že připraví v nejbližší době své návrhy, aby bylo možno zahájit konkrétní práci na odblokování této situace“, řekla Zacharovová v interview pro pořad Vesti v subbotu televize Rossija 1.

Koncem prosince 2016 kancelář prezidenta USA Baracka Obamy zavedla sankce proti devíti ruským podnikům, společnostem a fyzickým osobám, včetně GRU a FSB, za „zásahy do voleb“ a „nátlak na americké diplomaty“, pracující v Rusku.

USA rovněž znepřístupnily dva obytné areály, tak zvané „chaty“ stálého zastupitelství RF v New Yorku a ambasády RF ve Washingtonu, jež jsou ruským diplomatickým majetkem. Kromě toho bylo 35 ruských diplomatů označeno za persony non grata.

Není zde článek celý?