Natalia Sokol: České úřady odpírají mé dcerce lékařskou pomoc

Uvedu příklad: 25. ledna letošního roku u Anděla v Praze nám policisté prověřovali dokumenty. Silou mi odebrali kočárek, v němž byla Trojice, nejmladší dcera, a někam ji odvezli. Byla jsem nucena za nimi jít. Na policejní stanici mě před očima dítěte tvrdě zbili.

Napsala jsem o tom na Facebooku – na měsíc mi byl zablokován. Nyní byl zablokován znovu. Domnívám se, že je to proto, že jsem tam psala o záměrné nečinnosti českých úřadů ve věci upravení statusu mých dětí na území České republiky.

Touto otázkou se zabývám od září, od prvního zatčení naší rodiny v České republice. Snažím se pro děti získat nějaké papíry, které by potvrdily, že děti mají právo na pobyt v této zemi. Které by nám umožnily získat  nějaký status pro zdravotní pojištění.

Bylo mi sděleno, že podle českých zákonů v naší situaci děti není nijak zapotřebí registrovat. Totéž mi sděluje můj právní zástupce Pavel Uhl. Já to považuju za žvást. Děti musejí být právně zajištěny. Dnes jsem celý den jednala s dalšími právníky. Ti mi to potvrdili. Existují mezinárodní konvence o právech dítěte. Česká republika je signatářem těchto konvencí. Má povinnost v naší situaci upravit status našich dětí.

České úřady jsou dobře obeznámeny s naším politickým postavením a s naší situací. Psala jsem žádosti soudu, o tom, jak jsme byli 25. ledna zbiti policií, byla jsem na výslechu na ministerstvu vnitra o poskytnutí mezinárodní ochrany, hovořila jsem s prokuraturou.

Přesto však je situace beznadějná.

Nemohu získat dokumenty, nemohu upravit status dětí, nemohu získat zdravotní pojištění a dosáhnout plného vyšetření své zraněné dcery.

Žádala jsem naše přátele, aby tyto informace rozšířili. Následkem toho mi byl zrušen facebook. Jde o to, že facebook reaguje na několik absurdních stížností a zablokuje vaše stránky.

V současnosti nemohu získat dokumenty pro děti. Už rok žijeme v České republice v této situaci. Je to velmi komplikované.

Bez dokumentů nemohu pro děti získat zdravotní pojištění, nemohu dosáhnout plného vyšetření svého dítěte. Lékaři nás honí, situace je vážná, „zařiďte si pojištění“, – ale já nemohu.

Teď o tom nemohu ani napsat na Facebook. Tam jsem psala, dostávala rady od jiných lidí, konzultace od právníků, měla jsem kontakty s přáteli. Teď mi ho zrušili.

Prosím, pomozte mi rozšířit tyto informace.

Není zde článek celý?