OBSE objevila v Donbasu zbraně ukrajinské armády mimo vymezená místa

Příslušníci Speciální pozorovací mise (SMM) OBSE v Donbasu zaznamenali rozmístění zbraní ukrajinské armády mimo vymezená místa, uvedli v úterý agentuře RIA Novosti v tiskové službě SMM.

Od 1. září 2015 v Donbasu začalo platit další příměří. Na konci září došlo k podepsání dohody o odsunu tanků a zbraní s kalibrem převyšujícím 100 mm od linie dotyku. Tento proces byl ukončen 12. listopadu 2015.

„Na území, které kontroluje vláda, mimo linii odsunu, ale i mimo vymezená místa pozorovatelé 28. května viděli na železničním nádraží ve městě Rubižne 12 stojících samohybných děl (jedenáct 2S3 Akacija, 152 milimetrů a jednu 2S1 Gvozdika, 122 milimetrů) a rovněž 16 samohybných děl (devět 2S1 a sedm 2S3) a protiletadlový raketový systém (9K35 Strela-10, 120 milimetrů), jež stály poblíž vesnice Zolotarivka,“ uvedli v tiskové službě.

Podle jejích údajů 28. května mise OBSE rovněž zaznamenala šest bojových vozidel pěchoty BMP-2 v blízkosti linie dotyku vedle sídla městského typu Novotoškivske, dvě obrněná vozidla KrAZ Kuguar s těžkým kulometem poblíž města Zolote a dva plovoucí transportéry PTS-2 poblíž Muratove a Kapitanove, které jsou pod kontrolou ukrajinské armády.

„Členové pozorovatelské mise 28. května opět navštívili stálá skladiště zbraní v LLR, jehož poloha odpovídá linii odsunu a zaznamenala přítomnost všech zbraní, jež byly dříve verifikované jako stažené na toto místo uskladnění,“ dodali v SMM OBSE.

Není zde článek celý?