Ostuda. Babiš využil k agitaci i odhalení památníku na rodiče Wintonových dětí

Památník židovským rodičům, kteří za druhé světové války poslali své potomky s pomocí Nicholase Wintona z Československa do Anglie, nazvaný Rozloučení byl 27. května odhalen v odbavovací hale Hlavního nádraží v Praze. Památník odhalily za přítomnosti primátorky Adriany Krnáčové Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová (uprostřed). | FOTO: ČTK

Sir Nicholas Winton, jeden z největších hrdinů II. sv. války zachránil na začátku světového kofliktu 669 židovských dětí. Vlakem je z Čech odeslal do bezpečí, do Británie. Většina jejich rodičů během války zemřela.

Chvíli, která byla zřejmě nejtěžší v životech všech uvedených rodin, tedy okamžik, kdy se na nádraží loučily, kdy rodičům odjížděly před očima jejich děti, které už nikdy neviděli, připomíná nové pamětní místo na pražském hlavním nádraží. Hlavní částí památníku je replika dveří vlaku, kterým děti odjely. Na skle dveří jsou z jedné strany otisky dlaní dětí, z druhé strany otisky dlaní dospělých – rodičů. Mimořádně dojemné a pietní místo i okamžik. Odhalení se zúčastnily i dvě ženy, které Winton v roce 1939 zachránil.

Sobotní slavnostní událost byla zneužita pro politickou agitaci. Udělal to Andrej Babiš. Na odhalení pamětního místa dorazil i se svým týmem. Fotografem, kameramanem, moderátorkou. Jakoby šel na jakýkoliv jiný politický mítink. A ještě se tím chlubí na sociálních sítích. Jeho účast na akci samozřejmě nezapomněla zaznamenat jeho média, která zneužívá pro boj s politickými konkurenty.

Je to smutné, trapné a ostudné.

Měl by se vrátit k rozdávání koblih v metru. Nebo na Slovensko.

Není zde článek celý?