OTEVŘENÝ DOPIS: Protestující proti EET zvou Babiše na demonstraci

Organizátoři demonstrace proti elektronické evidenci tržeb, kteří se chystají na protest proti zákonu přivézt ministru financí Andreji Babišovi účtenky, na svou akci zvou vicepremiéra otevřeným dopisem. Deník FORUM 24 jej přináší.

Pane inženýre, chceme Vás tímto dopisem oficiálně pozvat na naši demonstraci nazvanou REKLAMACE. Demonstraci pořádáme proto, abychom reklamovali velmi špatný zákon o účtenkách, který jste prosadil. Chápeme, že z Vaší pozice nákupčího fungujících firem a ministra nemůžete vědět, jak to v malých provozovnách chodí. Nám ani našim zákazníkům vůbec nepomáhá, když musíme tisknout účtenku každému, tedy i tomu, kdo si ji nevezme. Tyto účtenky, jsme pro vás z několika provozoven sesbírali a chceme Vám je v den demonstrace předat. Přijďte se seznámit s problémy, které každý den řešíme. Rádi vám účtenky předáme, ale jen vám osobně, nikomu jinému a tolik, kolik unesete vy sám. My je také nosíme sami. Je to naše břímě, které nosíme každý den, můžete si to tedy také vyzkoušet, pane inženýre.

Na demonstraci chceme probrat tento špatný zákon ze všech stran.
Vysvětlíme Vám tam, že tento zákon nemůže narovnat podnikatelské prostředí, ani nijak jinak přispět k lepší republice, spíš naopak.

1. Tento zákon je tak nedokonalý, že se dá zneužít mnoha způsoby, pokud bude podnikatel chtít. Zde jsou některé z nich:
A) Nepoctivý podnikatel bude vybrané účtenky, které mu zůstanou na stole, stornovat. Takových je mnoho, a pokud si kontrola účtenku neodnese, nemůže ani ona, ale ani nikdo jiný přijít na stornované platby. Zboží si poté vyskladní jiným způsobem, tedy buď levněji, nebo fiktivním zničením.
B) Konkurence zadá do systému ověření účtenek několik špatných kódů, aby nám uškodila, tyto chybné kódy přivolají kontrolu, ale ta bude zbytečná a bude jen zatěžovat poctivé podnikatele i finanční správu.
C) Zákazník si vezme zboží, které ihned vrátí. Nechá si účtenku a dostane i dobropis. Účtenku předá příteli, který ji zadá do loterie. V tomto případě opět přijde kontrola a bude se domnívat, že podnikatel podváděl, ten ale udělal vše tak, jak měl, a jinak to ani udělat nemohl.

2. Váš způsob prosazování a uvedení zákona poštval spoustu lidí proti podnikatelům všeobecně, ať už platili daně tak, jak měli, nebo ne. Hodil jste nás do jednoho pytle. Podnikatelé jsou dnes považováni za zloděje. Někteří zákazníci si neberou servítky a otevřeně dávají najevo, že je obchodníci dlouhou dobu okrádali a jen účtenky jim v tom zabrání. Je to velmi nespravedlivé, hlavně proto, že to po celou dobu bylo naopak, pouze malé procento bylo nepoctivých. Platili daně, a ještě vytvářeli pracovní místa a přinášeli služby do všech koutů republiky. Takové poštvávání skupin obyvatel proti sobě je velmi nepříjemné pro obě stany a má velké následky na celou společnost. Vytváří atmosféru zbytečné nedůvěry, nenávisti, závisti a strachu, ničí vztah mezi podnikatelem a zákazníkem.

3. Odpovědnost za technologii a systém je přenesen na podnikatele. Podnikatel ručí za chyby spojené s chybnými daty, špatně vytištěný kód nebo špatně přenesený kód. Tyto věci nemůže podnikatel sám ovlivnit. Může se stát, že Váš systém bude mít programátorskou chybu, tzv. BUG, a FÚ o něm ani nebude vědět. To se stává i u mnohem propracovanějších systémů, než je ten Váš. A pokud by se taková chyba objevila, podnikatel by neprávem čelil pokutě půl milionu korun. Stejně tak ale může tuto chybu vytvořit i náš dodavatel systému, popřípadě může být způsobena chybou v síti. Toto vše se může reálně stát a malí podnikatelé mohou dostat pokutu, která jim, popřípadě jejich rodinám, zničí celý život. Podobné chyby jsou ve všech systémech. Programují je jen lidé a ti dělají chyby. Stát by měl v tomto případě být ručitelem za tyto chyby a podnikatele pokutovat až v případě, že se prokáže, že se zařízením protiprávně manipuloval. Ale není to tak, vše jste svalili na podnikatele, což považujeme za neúnosné.

4. Náklady na tak nesmyslný, nedomyšlený systém, který je špatný i pro zákazníky, jsou vysoké. Slíbili jste, že budou 5000 Kč. Jenže tyto systémy jsou pro mnoho provozů nepoužitelné. Počítají s tím, že se vydá jedna účtenka EET a druhá se vydává kvůli reklamaci. Tento systém zdržuje všechny obchodníky natolik, že vydávají jen účtenky EET a ty ostatní jen na vyžádání. Problém je potom v tom, že zákazník dostane účtenku, která neslouží k reklamaci. Některé obchody mají všechny údaje rovnou na účtence EET, ale některé ne. Zákazník by tedy musel studovat každou účtenku, kterou dostane, což bývá u dětí nebo seniorů problematické.

5. Většina účtenek je jedovatých. Již několik odborníků upozornilo na nebezpečnost bisfenolu A v účtenkách. Je to problém, se kterým jste jako vláda měli počítat. Ministerstva, která na tomto měla spolupracovat, má ve svých rukou hnutí ANO. Většina podnikatelů si pořídila z finančních důvodů levné pokladní systémy s termotiskem. A nejrozšířenější řešení je tisk na jedovatý papír. Vy sám jste širokou veřejnost informoval o tom, že systém je dostupný pro každého a lze jej pořídit do 5000 Kč.
Bisfenol ovlivňuje vývoj dítěte i možnosti reprodukce u dospělých. Negativně působí na imunitu a vývoj plodu. Tento zákon ovlivní zdraví a již tak složitou reprodukci u mnoha lidí. Před tím, než jste tento zákon vydali, jste měli tato rizika zvážit a upravit tak, aby nebyl nebezpečný pro prodávající ani zákazníky. Navíc EU od roku 2020 termopapír s bisfenolem zakazuje, takže se buď bude muset kupovat mnohem dražší papír, který podstatně zvýší náklady, nebo si většina obchodníků bude muset pořídit novou dražší tiskárnu s jinou technologií tisku. Většinou mnohem pomalejší.

6. Provokativní kontroly EET. Zaznamenali jsme kontroly EET, které vyloženě provokují. Vypadá to, že kontroloři dostali za úkol ulovit kohokoli a jakýmkoli způsobem. Například přijdou do květinářství, vyhmátnou si prodavačku, která zrovna upravuje zboží venku; dělají, že spěchají, vezmou kytku a dají prodavačce bankovku do ruky. Pokud si ji prodavačka vezme, poruší tím zákon, protože nepředala v tu chvíli zákazníkovi účtenku. Tím porušila špatný zákon, protože chtěla vyhovět zákazníkovi, resp. kontrole. V dalším případě jsme zaznamenali stížnost podnikatele, kdy si kontrola vzala baterky a hodila peníze na pás, prodavačka se dívala jinam a zákazník se za chvíli vrátil, že nedostal účtenku. To jsou praktiky, které zhoršují život podnikatelům i zákazníkům.

7. Zákon ekonomicky likviduje malé podniky na vesnicích a jiné drobné služby. To se již projevuje. Spousta obchůdků si nemohla dovolit dát minimálně půlku mzdy za kasu a většina starších podnikatelů to rovnou vzdala, protože se systému, který jim může přinést provokativní kontrolou půlmilionovou pokutu, raději vyhne. Také by se museli dlouhou dobu učit ovládat novou techniku a dát další spoustu peněz za vybudování přípojky internetu, prvotní zapojení a zprovoznění systému. Náklady by převýšily celou další mzdu. Výsledkem je méně služeb na vesnicích a více nezaměstnaných v předdůchodovém věku, kteří se budou jen stěží uplatňovat na trhu práce a množství především starších lidí, kteří nemají kde nakupovat.

8. Účtenková loterie má zajistit bohaté dary lidem, kteří budou mít čas na vyplňování formuláře. Většina rozumných lidí si spočítá, že je pravděpodobnost výhry velmi malá, a i z časových důvodů se do loterie nezapojí. Naopak hrozí riziko, že se zapojí lidé, kteří mají času dost, protože hojně využívají sociálního systému a k hazardu jsou už tak dost náchylní. Ti budou mít čas na vyplňování formulářů a nějaké to auto se jim občas bude hodit. Navíc ani na Slovensku tato loterie nefunguje a je dotována ze státní kasy.

9. Za situace, kdy jsou podnikatelé nuceni uvádět na každé účtence každému zákazníkovi své rodné číslo a adresu, je velmi pravděpodobné, že budou tyto údaje zneužity. Zvažte, zda by DIČ na účtenkách nemělo nahradit například IČ nebo jiné číslo přidělené podnikateli jen za účelem EET.

10. Tento systém přivedl Chorvatsko až do extrémní situace, nenechte to takto daleko zajít i u nás.
Pane inženýre, jistě uznáte, že tyto argumenty, a není jich málo, jsou dost pádné na to, abyste přišel vysvětlit lidem na naši demonstraci, proč toto musí trpět.
Tento zákon není ničím prospěšný, slibované narovnání nepřinesl a jen zatížil poctivé podnikatele. Navíc ztěžuje život většině občanů v ČR. Tento zákon podněcuje nenávist a zvyšuje riziko podvodů. Prosíme Vás, zastavte to co nejdřív. Uvědomte si, že občanům ČR nic nepřináší, spíš naopak.
Pokud se Vám podaří vymýtit kontrolami i poslední obchůdky, které se ještě drží, a jestli zavedete třetí vlnu,budeme tu mít jednu z největších šedých ekonomik v EU. Nikdo už na živnost podnikat nebude. Když jste do vlády přišel, měli jsme šedou ekonomiku jednu z nejmenších z východních států EU. Pokud jste ji opravdu chtěl snížit, tak pane inženýre, pomůže jediné, snížit daně a odvody. Nic jiného nepomůže.

Doufáme, že si přijdete převzít účtenky, které Vám posílají podnikatelé a jejich zákazníci ze všech koutů ČR. Pokud máte argumenty, jistě vše vysvětlíte lidem, kteří se budou demonstrace účastnit. My sami jsme plni očekávání, jak nám na naše otázky a připomínky odpovíte. Ale přijďte osobně. Na nikoho jiného ani na žádný dopis od vašich poradců nebudeme reagovat. Je nám opravdu jedno, že za to mohou všichni okolo, tento zákon padá na Vaši hlavu. Proto Vás žádáme, pokud nesouhlasíte s jakýmkoli bodem, který zde uvádíme, přijďte. Pokud se vším, co píšeme, souhlasíte, zákon zrušte.

Demonstrace proběhne 31. května 2017 na náměstí Jana Palacha v Praze v 15.00 hod.

S pozdravem zástupci Skupiny AUVA
fb: AUVA – Andrejovy Účtenky Vrátíme Andrejovi.

Michal Vožda
Martin Slavomil Kohout
Veronika Müllerová
Veronika Ševčíková
Roman Jindra
Ivana Fišerová
Jana Prokopová
Romana Jeníková
Irena Jedelská
Carbolová Pavla
Lada Hejzlarová
Klára Novotná
Veronika Hyláková

Není zde článek celý?