Pilný a vazby na Rusko: Asistent Muzikář je Klausův přítel, který spolupracoval s StB

Ivan Pilný se stane ministrem financí. Vyhovuje prezidentu Miloši Zemanovi a samozřejmě také Andreji Babišovi, který jej ostatně vybral. Zajímavé jsou však Pilného vazby – jednou z nich je Karel Muzikář st., otec známého advokáta, který začátkem sedmdesátých let spolupracoval se Státní bezpečností. Tento fakt se původně nelíbil Pilného spolustraníkům, a tak se nastávající ministr nedostal na kandidátku hnutí ANO pro letošní podzimní volby. Nyní je ale všechno jinak.

O Karlu Muzikářovi, zakladateli společnosti pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius, toho bylo napsáno mnoho. V roce 2012 prý měl uvažovat o kandidatuře na Pražský hrad, nezískal ale podporu svého přítele a tehdejší hlavy státu Václava Klause.

Muzikář je vojákem z povolání, pracoval v podnicích Polytechna, Transakta a Martimex. Jaroslav Spurný v týdeníku Respekt uváděl informace ze spisu – spolupráci s Muzikářem totiž ukončila sama StB, která jej nakonec začala také sledovat. Tedy – ne že by se zjistilo, že by byl nějaký disident, spíše naopak. Spurný uvádí, že nebylo jisté, zda není dokonce agentem KGB.

Vazby na Rusko ostatně dokazují i Muzikářovy další aktivity po roce 1989. V polovině devadesátých let se jako šéf investičního fondu Garance zapletl s podnikatelem Alimem Karmovem. Ten podle Hospodářských novin obchody s Muzikářovým fondem zakrýval ztráty ve společnosti Futurum Aurum. Dostal za to trest devět let ve vězení. Muzikářovo jméno se objevilo na veřejnosti znovu před třemi lety, kdy vyšlo najevo, že na jeho kartu nakupoval syn Karel luxusní šperky pro tehdejší šéfku vládní kanceláře Janu Nagyovou.

Je dobře, že Babiš je autokrat

Muzikář radí Pilnému v oblasti mezinárodního obchodu a mezinárodních ekonomických vztahů a podle veřejných vyjádření by rád navyšoval čínské investice v České republice. Navíc momentálně – nakonec u Klausova přítele nepříliš překvapivě – podporuje znovuzvolení Miloše Zemana.

A co říká o Andreji Babišovi? V rozhovoru pro Aktuálně.cz nápadně připomněl jiného podporovatele, Radima Jančuru, když prohlásil: „Z mého hlediska je dobře, že je tu jedno politické hnutí autokratické. Myslím, že počiny některých jiných partají, jako byly třeba Věci veřejné, nebyly zrovna šťastné, byť se tato uskupení tvářila jako demokratická a používala prvky přímé demokracie. Někdo by měl dát tu naši zemi do pořádku. Myslím, že když bude Babiš nějakou dobu v čele země, bude to ku prospěchu.“

Vzhledem k Muzikářovým vazbám zbývá otázka, kdo vlastně dělá asistenta komu. A zprávám o tom, že je Ivan Pilný rebelem hnutí ANO, se asi můžeme už jenom pousmát. Ale psaly to Lidové noviny, tak to bude pravda.

Není zde článek celý?