Politici k Zemanovu výroku o novinářích: Trapné a nevhodné

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem. | FOTO: Facebook Jiřího Ovčáčka

Čeští politici odsoudili slova prezidenta Miloše Zemana o likvidování novinářů, které pronesl v Pekingu v úvodu schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jako velmi nepodařený vtip. Podle mluvčího hradu Jiřího Ovčáčka, který doprovází Zemana při cestě do Číny, šlo o bonmot. Na sociální sítě napsal, že očekává trapně pohoršené komentáře politiků, kteří se k médiím rádi lísají.

„Něco jako bonmot by to možná mohlo být, kdyby to neříkal Putinovi. Je na nás, zdali dovolíme, aby v lednu pokračoval,“ myslí si Marek Ženíšek‏ z TOP 09.

„Distancuji se od výroků prezidenta Zemana na adresu novinářů. Zeman řekl, že se mají novináři ,likvidovat.To je nepřijatelné i jako vtip!“ uvedl na sociální síti ministr kultury Daniel Herman.

Ostře se do Zemana pustil i europoslanec za ANO Pavel Telička: „Zeman v Číně s Putinem o novinářích jen potvrdil, že si nezaslouží podporu kandidatury. Není způsobilý úřad vykonávat,“ napsal.

Za velice nepodařený označil vtip šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Mně se hrubě nelíbí, a je mi to jedno s kým, jestli s Putinem, nebo s někým jiným, aby se debatovalo o tom, jestli se mají novináři likvidovat nebo omezit. To je něco, co je velice nepodařené, a to říkám diplomatickým způsobem,“ uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

I podle místopředsedy ODS Martina Kupky byl žert nevhodný. Jeho vyznění podle něj ještě umocnila souvislost s Putinem. „Proto mě mrazí,“ uvedl Kupka ve stejném pořadu.

„Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají,“ nechal se na sociálních sítích slyšet Ovčáček.

Není zde článek celý?