Polovina ledovců v horách USA byla zničena globálním oteplením

Plocha ledovců v Skalnatých horách USA na území státu Montana se za posledních 50 let snížila téměř dvakrát pod vlivem globálního oteplení, sdělili vědci z Geologické služby USA.

Andrew Fountain z univerzity v Portlandu (USA) a jeho kolegové prozkoumali rozsah změn, ke kterým došlo v nejzranitelnějším koutu Země pro globální oteplení — na horských ledovcích v umírněném klimatickém pásmu. Vědci shromáždili satelitní a letadlové snímky 39 největších horských ledovců na území státu Montana a prozkoumali, jak se jejich plocha měnila od roku 1966 do dneška.

Vědci také podnikli několik výprav do národních rezervací, kde se nacházejí tyto ledovce, a vyfotografovali je ze stejných bodů, z kterých byly vyfotografovány v letech 1960-1970, kdy globální oteplení pouze začalo sílit.

Všechny tyto fotografie a data vytváří neutěšený obraz: plocha ledovců v horách Montany se snížila přibližně dvakrát a v některých případech dokonce o 85%, anebo dočista zmizely. Jak připomněl Andrew Fountain, nemají nyní četné hromady horských ledů formálně právo na název ledovce, protože jejich plocha je dnes menší než 0,1 km čtverečných.

Není zde článek celý?