Porošenko obvinil Putina z pokusu o „krádež“ francouzské královny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina ze snahy „ukrást do ruské historie“ kněžnu Annu Kyjevskou.

Při vystoupení na tiskové konferenci ohledně výsledků jednání s francouzským prezidentem Putin poznamenal, že historie rusko-francouzských vztahů má hluboké kořeny. Konkrétně připomněl, že mladší dcera velkého knížete Jaroslava Moudrého Anna byla ženou Jindřicha I. a že přispěla k rozvoji Francie, protože byla zakladatelkou minimálně dvou evropských dynastií — Bourbonů a Valois. Jedna z nich vládne ve Španělsku do dnes.

„Historicky jsme my byli její (Evropy — red.) součástí, včetně dob starodávného ukrajinského knížete Jaroslava Moudrého a jeho dcery Kyjevanky Anny Kyjevské, kterou se včera Putin doslova před očima celé Evropy snažil ukrást do ruské historie,“ řekl Porošenko při svém proslovu před ukrajinským národem o tom, že Holanďané dokončili proces ratifikace dohody o asociaci Ukrajiny s EU.

Slova prezidenta o tom, že Anna Kyjevská byla ruskou kněžnou, vyvolala znepokojení mezi ukrajinskými politiky. Prezidenta země obvinili ze snahy zaútočit na „ukrajinské hluboké historické evropské kořeny a připsání sebe“.

Není zde článek celý?