Ředitel antidopingové komise: McLaren uznal, že v Rusku neexistuje státní podpora dopingu

Vedoucí Nezávislé veřejné antidopingové komise Vitalij Smirnov řekl, že vedoucí nezávislé komise Světové antidopingové agentury (WADA) Richard McLaren uznal, že v Rusku není státní systém podporující doping.

„Považuji to za výsledek jednání. Na začátku byly požadavky bezvýhradně schválit hlášení. Skoro tři hodiny jsem s ním (McLarenem — pozn. red.) jednal a řekl jsem mu, že je absolutně neoprávněné nařknout nás z toho, že je u nás státní systém (podpora dopingu), a duchu naší země to absolutně neodpovídá, nemůžeme to srovnávat s jednotlivými precedenty v naší zemi“ uvádí slova Smirnova RT.

Také Smirnov zmínil to, že McLaren uznal, že v Rusku není státní systém na podporu užívání zakázaných preparátů.

„Od roku 1970 jsem součástí svazů státních sportovních orgánů a můžu dosvědčit, že jsem nepodepsal ani jeden papír a nikdy jsem nebyl přítomen schvalování jakýchkoli dokumentů, které by nasvědčovaly tomu, že státní orgány zasahují do těchto problémů. McLaren to přijal a souhlasil. Nakonec oni samotní přišli k tomuto závěru, nechci říci, že to bylo díky našemu vliv,“ dodal Smirnov.

McLaren publikoval 18. července 2016 v Torontu výsledky vyšetřování, které se týkalo porušení antidopingových pravidel na zimní olympiádě 2014 v Soči. Díky tomu se olympiády 2016 v Rio de Janeiru z ruských atletů zúčastnila pouze skokanka Darja Klišinová. Ze soutěží byl také diskvalifikován ruský tým těžkých atletů.

Na základě zprávy McLarena informoval 7. srpna Mezinárodní paralympijský výbor o pozastavení členství Paralympijského výboru Ruska a nepřipuštění ruských paralympijců na hry v Riu. Paralympijský výbor Ruska se snažil napadnout rozhodnutí Mezinárodního paralympijského výboru u Sportovního arbitrážního soudu, apelace byla ovšem zamítnuta.

Není zde článek celý?