Rozhodnuto. Kajínek dostane od Zemana milost. Venku bude už v květnu

Ilustrační foto. Prezident Zeman při jedné ze svých návštěv v TV Barrandov | FOTO: repro YouTube

V druhé polovině května půjde Jiří Kajínek na svobodu. Díky Miloši Zemanovi si neodsedí doživotní trest. „Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno. Podepíši ho, až se vrátím z Číny. V druhé polovině Května dostane pan Kajínek milost,“ uvedl Miloš Zeman na TV Barrandov.

Zeman uvedl, že Jiří Kajínek bude mít sedmiletou podmínku, po dobu které nesmí spáchat trestný čin, jinak se vrátí do vězení.

Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu. Zeman po nástupu do funkce převedl pravomoc k řízení o milostech na ministra spravedlnosti, což podle dřívějšího vyjádření mluvčí ministerstva Terezy Schejbalové nebrání tomu, aby prezident o milosti rozhodl sám. Zeman se již v roce 2013 vyjádřil v televizi Prima pro obnovu řízení v Kajínkově kauze a dva roky poté to zopakoval. Loni uvedl, že si vyžádal Kajínkův spis, ale tehdy ještě říkal, že mu milost nedá.

Kajínek nikdy nepřiznal vinu a obviňuje soudy z předpojatosti a vykonstruovaného procesu. V případu se objevily nesrovnalosti i nové svědecké výpovědi. Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování Kajínkovy kauzy.

Není zde článek celý?