Šéfredaktor Mf Dnes Plesl zaplesal, že jsou jeho noviny nejsvobodnější v zemi

V Českém rozhlase vystoupil 10. května v rozhovoru šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl a odpovídal na to, zda jsou jeho noviny ovlivňovány Andrejem Babišem, který je koupil. Plesl v tom ale žádný problém nevidí.

„To si myslím, že není problém. Pokud fungují pravidla, která jsme si domluvili, to znamená, že pánem obsahu Mladé fronty jsem já, tak to problém není.“

Proč by měl někdo věřit tomu, že Plesl si dohodl s Babišem nějaká pravidla o nezávislosti novin, ale není jasné. Můžeme klidně věřit pravému opaku. Neříkal ostatně sám Babiš, že si kupuje noviny, aby se o něm psala pravda? Jak toho chtěl dosáhnout, když je nechce ovlivňovat? A proč tedy odešli dva Pleslovi předchůdci, Robert Čásenský a Sabina Slonková? Proč odešly z Mafry desítky novinářů?

Slonková v rozhovoru na aktualne.cz před dvěma lety uvedla: „Ukázalo se, že mám úplně jiné představy o tom, co v praxi znamená slovo nezávislost… po půl roce bylo zjevné, že kvůli tomu už na pozici šéfa MF Dnes dál nelze odvádět normální práci. Ten rozpor byl tak velký, že přípravu svobodných novin v podstatě znemožňoval.“

Plesl připustil, že mu Babiš někdy volal: „Říkal: ,Co jste to napsali za hovadinu?‘ Odpověděl jsem, že je to ověřená věc, že si trváme na svém. Takových telefonátů s politiky mám za posledních pár let desítky nebo stovky, úplně stejně mi volá Miroslav Kalousek nebo lidé z ODS.”

Jemný rozdíl je v tom, že ODS a Kalouskovi jeho noviny nepatří.

Jenže to podle Plesla nic neznamená:  „To je úplně jedno. Nezajímá mě, že je majitel. Zajímá mě, že je předseda hnutí ANO a ministr financí. Nevolá mi jako majitel Mafry, ale jako politik, který si stěžuje, že jsme napsali něco negativního o něm, o ministerstvu nebo jeho hnutí.“

A nadále ani nic podobného jednání redaktora Přibila nehrozí a Babiš nemá šanci: „Teď už speciálně nemůže nic ovlivňovat, protože když se objevila nahrávka, je absolutně nepřípustné, aby Mladou frontu nějak ovlivňoval. Mladá fronta je dnes nejsvobodnější médium v České republice.”

Že nejsvobodnější médium realitu upravuje nejen tím, co píše, ale také tím, co nepíše a čemu věnuje přednostní pozornost, nechává Plesl stranou.

Jan Novotný, bývalý redaktor Mladé fronty, napsal 6. května na svém profilu, že Andrej Babiš svá média ovlivňoval. „Během posledních týdnů, kdy jsem ještě v Mladé frontě Dnes pracoval, se mi šéfredaktor Plesl sám přiznal k tomu, že můj text s majitelem novin Babišem konzultoval. Jednalo se o text o hnutí ANO, který se Babišovi nelíbil. Sám mi několikrát volal a svůj nesouhlas s obsahem mých textů mi sdělil.”

Podle Plesla to prý byla běžná stížnost politika.„Vyšel text od pana Novotného, volá Babiš a říká: ,Co to tam píšete za kraviny?‘ Panu Novotnému jsem řekl, že Babiš volal a že si stěžoval. To bylo celé. Politici volají novinářům a stěžují si, že píšou kraviny. Dělají to všichni politici, je jedno, jestli jsou z ANO nebo z ČSSD.”

A tak je to pořád kolem dokola. A my můžeme jen donekonečna opakovat: Ale Babiš si ty noviny koupil, koupil, koupil a je navíc politik.

Ale možná je to jedno, když důležitější než nějaký Plesl je v Mafře František Nachtigall. Jeho zařadil server Neovlini.cz do TOP 10 vlivných lidí v showbyznysu.

„Do TOP 10 Nachtigalla katapultuje nezanedbatelná síla vydavatelského domu, Mafra má vedle nejčtenějšího seriózního deníku Mladá fronta Dnes a jejích lifestylových magazínů druhý nejčtenější zpravodajský web iDnes. Intelektuální Lidové noviny. Za Babiše do portfolia médií koncernu Agrofert přibyl bulvární Denní Express (krotí celebrity), mediální web MediaHub (na kritické novináře), společenský časopis Téma – vše Nachtigallovy projekty -, a také hudební televizi Óčko a sesterské nejposlouchanější rádio Impuls.“

Co je proti tomu nějaký Plesl?

„Nachtigall si tu dokázal vykolíkovat největší prostor. Svým vlivem hravě zastíní generálního ředitele Štěpána Košíka, jehož kontakty do politiky, byznysu i zábavního průmyslu jsou ve srovnání s Nachtigallem mizivé. Na druhou kolej dokázal odstavit i kdysi velmi mocnou ženu šoubyznysového zákulisí Miloslavu Novákovou, která v době, kdy řídila marketing na Nově za Petra Dvořáka, platila za tu, kdo rozhoduje o vzniku hvězd a hvězdiček.

Nachtigall v čase posiluje své vazby na Andreje Babiše; za větší vliv však platí, v mediální branži má nálepku vicepremiérova muže na špinavou práci, který nenápadně, ale systematicky útočí na ‚šéfovy‘ protivníky.“

Tak už je nám jasné, proč se měl Přibil o kompromitujících materiálech bavit s Nachtigallem. Nebylo by lepší se příště ptát rovnou Nachtigalla, a ne nějakého najatého a nastrčeného trpaslíka?

Není zde článek celý?