Sobotka musí na demisi Valachové trvat, jinak nahraje Zemanovi s Babišem

Ministryně školství chce odejít ze svého úřadu. Někdo tvrdí, že správně přijala odpovědnost za chyby ve svém resortu, jiní, v čele s Andrejem Babišem, jsou přesvědčeni, že se jedná pouze o gesto ČSSD, které chtělo ukázat, že její problémoví ministři odcházejí bez prodlení. Ať už je pravda na jakékoliv straně, musí si vedení sociálních demokratů za svým rozhodnutím stát, jinak se bude jednat o další ránu pro důvěryhodnost strany.

Kateřina Valachová se rozhodla pro odchod z úřadu v momentě, kdy se začaly řešit finanční machinace ve Fotbalové asociaci, při čemž se v poutech ocitl nejen předseda FAČR Miroslav Pelta, ale také náměstkyně a kamarádka ministryně Simona Kratochvílová.

Shodou okolností se policejní razie uskutečnila v době takzvané vládní krize a svým způsobem se sociálním demokratům mohla i trochu hodit. Andrej Babiš nehodlal opustit svou pozici na ministerstvu vnitra a neakceptoval tak volání lidí, kteří žádali jeho odvolání. Valachová se však oproti němu postavila problému čelem a oznámila svou demisi.

„Takhle se má zachovat člen kabinetu, který má problém,“ jako by vzkazovali socialisté šéfovi státní kasy. Ten klasicky začal mluvit o kampani, prohnaném plánu premiéra Sobotky a podobně. Prezident Zeman mlčel a užíval si chvíle, kdy měl předsedu vlády v šachu, a dával mu jasně najevo, jak jím pohrdá.

Hlava státu odjela do Číny a tím ukázala, jak je pro ni důležitá vnitropolitická situace. Dřív než jmenování nového ministra financí přišla i milost pro odsouzeného dvojnásobného vraha Kajínka. Sobotka hovořil o ústavní žalobě na Zemana a čas plynul.

Nyní je na řadě další odvolání člena současného kabinetu a situace se opakuje. Zeman opět nejedná rychle, ale nechává si vše „projít hlavou“. S Valachovou se chce nejdříve setkat a promluvit jí do duše, což by mělo mít za následek stažení její demise.

Celá tato situace je pouze dalším promyšleným útokem na předsedu vlády. Pokud by se totiž v současnosti nezachoval stejně jako při odvolávání Andreje Babiše, bude všem pro smích. Kompetenční žaloba by měla být opět ve hře, ačkoliv její sepsání Sobotka s úsměvem odmítá.

To je ovšem špatně. Musí měřit padni, komu padni a nebrat ohled na to, že Kateřina Valachová je členkou ČSSD, které je předsedou. Naopak, na odvolání ministryně ze své strany musí trvat daleko urputněji, než bylo v případě Babiše.

Není zde článek celý?