Sobotka odmítl Schillerovou i Brabce na post ministra. Babiš se diví, náměstkyně je v šoku

Premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil k nominaci dosavadní náměstkyně Aleny Schillerové na post ministra financí. Předseda vlády její angažmá odmítá. Urychleně žádá hnutí ANO o předložení nového návrhu.

ČSSD již koncem minulého týdne dala najevo výhrady vůči Schillerové, místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek obvinil dosavadní náměstkyni ministra financí, že „blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu“. Ona sama však odmítla, že by ministerstvo jakkoli zasahoval do práce daňové správy.

K celé věci se vyjádřil také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „ČSSD logicky odmítla hrát s veřejností loutkové divadlo o předstírání změny na ministerstvu financí. Skutečností však zůstává, že změnu nemůže přinést nikdo, kdo bude nominován za hnutí ANO. Proto žádost premiéra, aby hnutí ANO nominovalo jinou osobu, postrádá smysl. Lidovci neztratili svůj typický styl. Jediná změna, která by jim skutečně vadila, by byla ztráta jejich pozic. Při jejich zachování jsou zjevně ochotni podporovat zájmy Andreje Babiše do voleb i po volbách.“

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitter napsal: „Miroslav Kalousek zavelel už před dvěma dny. Aneb, poslechni svého pána!“.

Ze strany ANO padl druhý návrh, tím bylo jméno Richard Brabec, současný ministr životního prostředí. Toho Sobotka rovněž odmítl pro post ministra financí. Brabec byl před nástupem na ministerstvo vysokým manažerem Agrofertu, například vedl Lovochemii, ke které se Babiš dostal na začátku svého podnikání diskutovaným způsobem.

„Je jasné že já z vlády odejdu. Nechápu proč pan premiér odmítá náš návrh. V koaliční smlouvě je napsáno, že náš návrh musí respektovat. Paní náměstkyně je absolutně nezávislá. Argumenty ČSSD jsou skandální. Mám pocit, že pan premiér nechce řešit krizi. Není žádný důvod k mému odvolání. Je to politický boj. Pan premiér nám odmítl dvě nominace. Nechceme vypovědět koaliční smlouvu. Chceme aby koalice vládla a krize skončila. Není lepší návrh než paní náměstkyně,“ komentoval situaci Andrej Babiš.

Alena Schillerová se cítí být poškozena. „Jsem v šoku. Pan premiér se mnou nemluvil. Jsem obyčejná ženská. Od srpna 1993 jsem u Finanční správy, vše jsem si odpracovala, můj život je obyčejný. Buď jsem byla v práci nebo se starala o rodinu. Nemám politické ambice. Přijala jsem nominaci, věděla jsem že se mnou bude možné pokračovat v rozjetých věcech,“ uvedla Alena Schillerová po tom, kdy jí Sobotka odmítl. „Kategoricky odmítám, že bych brzdila kontrolu korunových dluhopisů. To není z principu možné. Cítím se tím velmi poškozena. V mém životě není nic netransparentního. Celý život pracuji pro stát. Toto je útok na nezávislost finanční správy. Snažím se s tím srovnat, cítím se poškozena. Nezasloužím si, abych byla takto zostuzena,“ řekla Schillerová v reakci na prohlášení premiéra.

CELÉ PROHLÁŠENÍ PREMIÉRA SOBOTKY

Nemohu souhlasit s tím, aby po odvolání Andreje Babiše z pozice ministra financí, zastávala tuto funkci jeho dosavadní náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. Mám proto následující tři hlavní důvody:

  1. Paní Schillerová nese společně s generálním ředitelem Finanční správy Janečkem odpovědnost za kritizovaný pomalý a velmi neochotný přístup Ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy. Ministerstvo financí začalo v této věci jednat až po četných urgencích ze strany rozpočtového výboru, vlády a Poslanecké sněmovny. Po této krajně negativní zkušenosti nemám jako předseda vlády důvěru v to, že dosavadní náměstkyně pro oblast daní Schillerová bude garantovat jednoznačné, důsledné a nestranné prošetření kauz korunových dluhopisů, či dalších daňových problémů současného ministra financí. Předchozí výběr paní Schillerové do funkce náměstka pro daně a cla podle zákona o státní službě, je navíc zpochybněn silnou vazbou její rodiny na brněnské hnutí ANO a jednoho z největších sponzorů hnutí ANO, podnikatele Rusňáka.
  2. Vzhledem k široce a veřejně vnímané závislosti paní Schillerové na A. Babišovi lze předpokládat, že místo samostatného vedení úřadu, které jako předseda vlády od nového ministra požaduji, by byla paní Schillerová fakticky jen prodlouženou rukou a vykonavatelem pokynů současného ministra. Nechci se jako předseda vlády dostat do situace, kdy jmenuji do ústavní funkce ministra někoho, kdo bude veřejností vnímán a považován pouze za nesamostatnou loutku či převodovou páku. To by byla jednoznačně devalvace funkce člena vlády.
  3. Paní Schillerová, rovněž ve spolupráci s generálním ředitelem Janečkem, prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy, např. v oblasti zvýšené frekvence používání tzv. zajišťovacích příkazů. Nový ministr by měl zajistit, že chování daňové správy bude hodnoceno objektivně, jak s ohledem na potřebu důsledně vybírat daně, tak nutnost dát jistotu slušným a poctivým daňovým poplatníkům. Takového objektivního přístupu by však paní Schillerová vzhledem k charakteru jejího dosavadního působení nebyla schopna.

Nominaci paní Aleny Schillerové jsem dnes proto z výše uvedených důvodů odmítl a požádal hnutí ANO o předložení jiného návrhu. Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce. Takovou záruku bych u paní Schillerové bohužel neměl.

Není zde článek celý?