Tady je. Video z ruské základny potvrzuje přesun AWACSu A-50 do Sýrie (VIDEO)

Rusko nyní může mnohem účinněji hlídat vzdušný prostor Sýrie – díky výkonnému radarovému letounu A-50.

Eurasia24.cz jako první v ČR přinesla informaci o možném přesunu ruského letounu včasné výstrahy A-50 do Sýrie. Až více než týden poté některá média publikovala satelitní snímky izraelské společnosti ImageSat s radarovým letounem „na letecké základně v syrské Latakii“.

Nyní už je definitivně jasno. Ruský AWACS „bázuje“ na základně Hmeimim spolu s dalšími letouny Vzdušných a kosmických sil Ruské federace. Tuto skutečnost potvrdily záběry z přehlídky při příležitosti Dne vítězství na ruské základně.
Kromě radarového letounu včasné výstrahy A-50 a dalších letadel, o kterých je známo, že se v Sýrii nacházejí, je na videu k vidění také specializovaný letoun Il-20 pro radiotechnický a radiolokační průzkum.
Radarový letoun A-50 s typickou kruhovou radiolokační anténou byl do Sýrie přemístěn nedlouho po americkém útoku střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát a také po sérii izraelských leteckých úderů na cíle v hloubi syrského území.
Letoun A-50 coby vzdušné středisko řízení a včasné výstrahy je totiž určen především k vyhledávání a sledování vzdušných cílů, vyhodnocování vzdušné situace a řízení činnosti stíhacích letounů. Umožní Rusku získat mnohem lepší přehled o všech vzdušných objektech včetně těch malorozměrných, jako jsou střely s plochou dráhou letu.
Letoun A-50 vznikl v 80. letech modifikací těžkého transportního letadla Il-76MD. Nejnápadnějším vizuálním znakem je kruhová anténa radiolokátoru Šmelj. Uvnitř letounu se nachází pracoviště operátorů radiolokačních a komunikačních systémů a prostředků radioelektronického boje.

V pozdadí za stíhacím strojem Su-35 je radarový letoun A-50 a průzkumný Il-20.

Geo, Eurasia24.cz
Foto: © RT / YouTube.com

loading…

Není zde článek celý?