Telička kritizoval Babiše kvůli nahrávkám. Po schůzce se usmířili

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chystá podle europoslance Pavla Teličky kroky v řešení situace kolem odposlechů, které naznačily, že Babiš jako vlastník ovlivňoval média. Všechny aspekty zveřejněných nahrávek by podle něj měla osvětlit policie. Telička to dnes řekl v pořadu televize Prima „Partie“.

Vnitrostranický kritik Babiše vyzval počátkem měsíce, aby se k nahrávkám jednoznačně postavil. Jeho dnešní schůzka s ministrem financí podle Teličky přinesla „konec, který vzbuzuje pozitivní naladění“.

„Diskuse dnes něco osvětlila. (Babiš) uznal, že postupoval nešťastně a že se dopustil chyby,“ uvedl dále Telička. Už dříve řekl, že s novinářem vicepremiér vůbec neměl mluvit. Babiš tvrdí, že se stal cílem provokace. Podle Teličky je na místě, aby policie vyšetřila, jak se schůzky s Babiše s novinářem Markem Přibilem odehrály, kdo si nahrávky objednal a proč byly zveřejněny právě nyní.

Větší neshody přineslo podle Teličky během hodinu a půl dlouhé schůzky téma řešení evropských otázek. S Babišem se dohodl, že se znovu sejdou za měsíc, aby vyhodnotili další vývoj. „Diskuse ne ve všem byla jednoduchá, naopak byla polemická. Vyústění přinesla věcné a konstruktivní,“ uvedl Telička. Upřesnit Babišovy plány ale odmítl.

Telička počátkem května uvedl, že Babiš a vedení médií by měly informovat veřejnost, zda docházelo k jejich ovlivňování z politických důvodů. V prohlášení připomněl, že Babiš se stal politikem mimo jiné kvůli nepřijatelnému stylu vládnutí svých předchůdců. Objektivní pozorovatel musí podle Teličky uznat, že hnutí ANO je pro českou politiku nesporným přínosem.

„Právě proto je ale nutné, aby hnutí a jeho představitelé sami dostáli těm nejvyšším nárokům a očekáváním,“ myslí si místopředseda europarlamentu.

Babiš kvůli nahrávkám podal trestní oznámení, k jejich pravosti a obsahu se ale odmítá vyjádřit. Odmítá odstoupit, v posledních dnech nicméně připustil svou výměnu ve funkci ministra financí. Návrh na jeho odvolání podaný premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) leží na Hradě a čeká na souhlas prezidenta Miloše Zemana. Ten dnes v Pekingu českým novinářům řekl, že pokud by premiér navrhl na post ministryně financí místo Babiše Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, tak by ji akceptoval. Pokud by ale Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. „Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy,“ řekl prezident.

Na stejnou instituci se chystá obrátit i Sobotka, pokud by Zemanrozhodnutí odkládal.

Není zde článek celý?