Trump oznámil svým důvěrníkům, že se chystá odstoupit z pařížské klimatické dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil svým blízkým spolupracovníkům, že hodlá odstoupit z pařížské klimatické dohody, oznámila zpravodajská agentura Axios s odkazem na informovaný zdroj.

Podle jeho informací mezi těmito důvěrníky je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí Scott Pruitt.

Lídři G7 se během summitu v Taormině mimo jiné snažili dosáhnout jednoty v boji proti klimatickým změnám, ale v závěrečné deklaraci byli nuceni přiznat svou porážku kvůli postoji Spojených států, jež se nepřipojily ke konsenzu o pařížské dohodě. Trump napsal na svůj Twitter, že rozhodnutí o klimatické dohodě učiní příští týden.

Ze své strany americký ministr obrany James Mattis podotkl, že americký prezident je připraven o této otázce jednat.

Trump dohodu dříve několikrát kritizoval kvůli tomu, že neodpovídá americkým národním zájmům. Doposud americká administrativa neučinila konečné rozhodnutí o perspektivách účasti Spojených států v této dohodě.

Pařížská dohoda o klimatu je první globální klimatickou dohodou, kterou v prosinci 2015 podepsalo 194 zemí. Dohoda zahrnuje světový akční plán pro omezení globálního oteplování. Všechny země musí přijmout opatření pro snížení emisí skleníkových plynů, technologickou modernizaci a adaptaci na změnu klimatu.

Není zde článek celý?