Trump povzbuzuje radikální islamisty. Názor

První zahraniční cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho zvolení do úřadu byla vyznamenána obrovským obchodem na dodávky zbraní Saúdské Arábii. Kontrakt s Rijádem za 100 miliard dolarů upevní pozice Trumpa v prostředí patronů vojensko-průmyslového komplexu.

Mimochodem, to je mnohem více než jen byznys. Viděli jsme, jak Trump s Tillersonem byli „očarováni a uhranuti“ arabským tancem s meči. Syndrom Lawrence Arabského byl očividně předán bývalé hlavně CIA Johnu Brennanovi — skalnímu fanouškovi a efektivnímu lobbistovi za saúdské zájmy ve Washingtonu. Donald Trump nyní opakuje ve větším měřítku cestu svých předků.

Ještě velmi nedávno Trump tvrdě a nekompromisně kritizoval Saúdy. A nebyl sám, dokonce i sama Hillary Clintonová označila tohoto hlavního partnera USA na Blízkém východě za hlavního sponzora světového terorismu. A bývalý ředitel CIA James Woolsey označoval ideologii Saúdské Arábie za „plodnou půdu pro Al-Káidu a další teroristické organizace.

S jistotou je možné říci, že Izrael si je dobře vědom role Saúdské Arábie v povzbuzování mezinárodního terorismu. Experti se přou o tom, do jaké úrovně saúdská podpora Talibanu, Al-Káidě a Frontě an Nusra byla směřována na přímou podporu teroristů. Nesporné je ovšem to, že Saúdská Arábie byla a je líhní wahhábismu a salafismu. Velký počet center, která generují radikální islamismus, je financována Saúdy.

V Izraeli, USA a evropských zemích často hovoří o pomoci teroristickým organizacím ze strany Íránu. Teherán skutečně byl usvědčen z přímé podpory některých radikálů, ale pokud budeme používat kritéria, která byla použita vůči Íránu, tak sankce proti Saúdské Arábii by musely být daleko tvrdší a širší. Ale místo sankcí tady máme dodávky zbraní za 110 miliard dolarů.

V předních izraelských médiích nalézáme nemálo varovných komentářů k návštěvě Trumpa na Blízkém východě. Dokonce i izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který se snažil vyhnout se vyjádření, jež by nebyla v ladu s oficiálními vyjádřeními Washingtonu, prudce kritizoval americko-saúdský obchod.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Není zde článek celý?