Turecko nepustilo německé poslance na základnu Incirlik

Turecko informovalo německé ministerstvo zahraničí jeden den před plánovanou návštěvou německých poslanců na základnu Incirlik o nemožnosti její návštěvy, prohlásil na brífinku tiskový mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí Martin Schäfer.

„Byli jsme definitivně informováni tureckou stranou o tom, že návštěva skupiny německých poslanců z výboru obrany Bundestagu, která měla začít 16. května, nebyla schválena,“ řekl mluvčí.

Dodal, že „pro německou vládu je absolutně přirozené, že vojáci Bundeswehru, němečtí vojáci v zahraničních misích…. mohou být navštěvováni poslanci německého Spolkového sněmu“.

O další návštěvě poslanců na Incirlik prováděla jednání vláda a ministerstvo zahraničí na úrovni „vysoce postavených představitelů úřadu kancléře“ od prví poloviny dubna, do dneška ale z turecké stany zatím přicházely pouze „protiřečící signály“, dodal Schäfer.

Vztahy mezi Německem a Tureckem se zkomplikovaly poté, co Bundestag v červnu roku 2016 přijal rezoluci odsuzující genocidu Arménů v Osmanské říši před sto lety.

Ankara odpověděla odvoláním velvyslance z Berlína, dále turecká strana odmítla povolit německým poslancům návštěvu Incirliku. Teprve až poté, co kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že rezoluce není „právně povinná“, byla návštěva povolena, odehrála se v říjnu.

Není zde článek celý?