Turecko se kvůli Kurdům odmítlo účastnit operace v Rakce

Turecko se nezúčastní operace na osvobození syrské Rakky od teroristů IS, jestliže mají USA v plánu zapojení jednotek syrských Kurdů (YPG), oznámil turecký prezident Tayyip Erdogan.

„Během návštěvy USA jsme diskutovali o operaci v Rakce a viděli jsme, že USA operaci v tomto městě přijímají citlivě. Řekli jsme: jestli tam budou YPG, my se operace nezúčastníme, sami povedete operaci. Když je vaše rozhodnutí o Rakce takové, tak přeji hodně štěstí,“ řekl Erdogan při vystoupení před průmyslníky a podnikateli v Istanbulu.

Jednání amerického prezidenta USA Donalda Trumpa a Erdogana proběhlo ve Washingtonu v úterý na pozadí rostoucích sporů mezi oběma zeměmi v souvislosti s nedávným rozhodnutím amerického prezidenta vyzbrojit syrské Kurdy, kteří bojují proti teroristické skupině Islámský stát. Oficiální pozice Turecka je taková, že kurdské formace v Sýrii jsou spojené s v Turecku zakázanou Stranou kurdských pracujících, kterou Ankara považuje za teroristickou.

„Syrské demokratické síly (SDF), jejichž základem je kurdská domobrana, bojují za osvobození provincie Rakka od bojovníků Islámského státu. Jsou podporovány americkým letectvem a speciálními jednotkami. SDF uváděly, že útočná operace na město Rakka na severu Sýrie začne na začátku léta.

Není zde článek celý?