Tymošenková pokládá případ velezrady Janukovyče za politizovaný

Předsedkyně ukrajinské strany Baťkivščyna Julija Tymošenková prohlásila, že případ velezrady bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče je politizovaný, a že byly v něm porušeny „všechny procedury“.

„Tím, co nyní dělá ukrajinská moc, připravuje v podstatě zproštění Janukovyče viny. Není tam nic, co by se dělalo správně. Za prvé, politizovali tento případ, a generální prokurátor činí prohlášení o vině Janukovyče, o vině jeho okolí. To je první důvod, aby byl tento případ uznán u Evropského soudu za politicky motivovaný. Protože nemají právo dávat hodnocení, nemají právo proces politizovat před vynesením rozsudku“, řekla Tymošenková v éteru televize 112 Ukrajina.

Je toho názoru, že nedodržení procedur v případu velezrady bude mít za následek zproštění obžalovaného viny v mezinárodních soudních instancích.

„Za druhé byly porušeny všechny procedury, které pokládá Evropský soud za právní, fundamentální a základní. Bylo porušeno všechno. Bude-li Janukovyč zbaven práva obhajoby, bude to znamenat rehabilitaci Janukovyče v evropských soudních instancích“, prohlásila Tymošenková.

Obolonský obvodní soud města Kyjeva zahájil 4. května předběžné zasedání v případu velezrady Janukovyče, příští zasedání se má konat 18. května. Dříve bylo oznámeno, že Interpol vyškrtl bývalého ukrajinského prezidenta ze seznamu osob, po nichž pátrá. Kyjev se hodlá proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Není zde článek celý?