USA přišly o status světového lídra – ministr zahraničí SRN

Ministr zahraničních věcí Německa Sigmar Gabriel ostře kritizoval administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa a prohlásil, že Spojené státy ztratily status přední velmoci západního světa. Píše o tom časopis Der Spiegel.

V rámci „kulatého stolu“ o problémech uprchlíků a migrace poukázal ministr zahraničí SRN na „bezmocnost USA jako nejdůležitější velmoci“ v západním „společenství hodnot“ a vyzval k odporu politice Bílého domu. Podle jeho názoru, nynější izolacionistická linie Washingtonu má záporný vliv na situaci ve světě.

Gabriel zdůraznil, že s příchodem Trumpa se poměr sil na mezinárodní scéně změnil. „Západ se stal trochu menším“, konstatoval. Zkritizoval také pozici nové administrativy v otázkách migrace a boje proti změnám podnebí. Podle jeho názoru iniciativy Bílého domu v těchto oblastech jenom komplikují existující problémy.

Kancléřka SRN Angela Merkelová dříve prohlásila, že Evropa už nemůže spoléhat na jiné, že země EU mají „vzít svůj osud do vlastních rukou“. Německá média spojila výroky Merkelové s neuspokojivými výsledky jednání německé a americké delegací na summitu G7 v Itálii a s nadcházejícím brexitem.

Není zde článek celý?