V Číně zareagovali na zkoušku pozemního systému PRO v USA

Čína doufá, že systémy protiraketové obrany „patřičných zemí“ nebudou mít záporný vliv na mezinárodní bezpečnost a stabilitu, prohlásila ve středu oficiální mluvčí MZV ČLR Hua Chunying, kdy komentovala úspěšnou zkoušku americké rakety určené pro zachycení mezikontinentálních balistických raket.

„Naše pozice v otázce protiraketové obrany je jasná. Doufáme, že patřičné země se budou v této otázce varovat záporného vlivu na mezinárodní a regionální stabilitu a bezpečnost“, prohlásila na briefingu Hua Chunying.

Jak oznámila dříve agentura protiraketové obrany USA, byl vyzkoušen taj zvaný pozemní systém protiraketové obrany ve středním úseku let (Ground-based Midcourse Defense, GMD) rozmístěný v Kalifornii, který zasáhl raketu-terč vypuštěnou z oblasti Marshallových ostrovů v Tichém oceáně. Bylo upřesněno, že terč byl zničen v důsledku „přímé srážky“.

Zkoušky se konaly na pozadí celé řady raketových zkoušek, které podnikla v tomto roce KLDR. Odvetou zvyšují USA svou vojenskou přítomnost v tomto regionu a rozvinují systémy PRO v Jižní Koreji, a také posilují ochranu kontinentální části země.

Není zde článek celý?