V Estonsku byl Rus za špionáž odsouzen na pět let

Újezdní soud v Tallinu v pondělí na pět let odnětí svobody odsoudil občana Ruska Artema Zinčenka (30 let) v Estonsku žijícího na základě povolení k pobytu, který byl údajně agentem Hlavní průzkumné správy (HPS) při Generálním štábu Ozbrojených sil RF, oznámil portál estonského vysílání ERR.

„Podle obvinění Státního zastupitelství HPS naverbovalo Zinčenka v roce 2009, od roku 2013 až do zadržení v lednu 2017 se muž aktivně účastnil zpravodajské a operativní činnosti v zahraniční rozvědce, která byla namířená na podkopání bezpečnosti Estonska,“ uvádí se ve zprávě.

Podle údajů vyšetřování Zinčenko získával informace o objektech státní obrany a objektech zajišťujících životně důležité služby na území Estonska. Také sledoval a informoval HPS o přemisťování techniky Sil obrany a jejich spojenců. Získané informace pracovníkům HPS předával jak prostředky komunikace, tak i během osobních setkáních v Petrohradě.

Policie a zastupitelství podotýká, že v posledních letech je patrný zájem ruských tajných služeb o občany Estonska, kteří nemají přímý přístup ke státnímu tajemství.

Není zde článek celý?