V Estonsku bylo zahájeno velké cvičení NATO Jarní bouřka 2017

Velké mezinárodní cvičení NATO Jarní bouřka 2017, kterého se má zúčastnit téměř 9 tisíc vojáků, začíná v Estonsku v pondělí, sdělil hlavní štáb Sil obrany republiky.

„Asi 2,3 tisíce zahraničních vojáků ze 13 zemí se zúčastní velkého cvičení NATO Kevadtorm 2017 (Jarní bouřka 2017) spolu s estonskými vojáky. Celkem se má cvičení ve dnech 8-26. května zúčastnit na 9 tisíc vojáků,“ praví se v zprávě. Manévry se mají konat v severovýchodním Estonsku nedaleko hranice s Ruskem.

Cvičení se zúčastní přes 800 britských vojenských příslušníků z rozmístěného v Estonsku mezinárodního praporu NATO a na 300 francouzských vojáků ze stejného praporu. Německo vyšle na cvičení přibližně 400 vojáků. Jednotky velikosti roty budou zastupovat USA, Lotyšsko a Litvu. Cvičení se rovněž zúčastní vojáci z Nizozemí, Polska, Kanady, Finska, Ukrajiny, Španělska a Gruzie.

Mají být nasazeny americké tanky M1A2 Abrams, britské Challenger 2 a francouzské Leclerc a rovněž bitevní vozidla pěchoty spojenců a estonské armády: CV9035, Warrior, Bradley, VBCI, Marder. Loni se Jarní bouřky zúčastnilo přes 1,5 tisíce zahraničních vojáků.

Není zde článek celý?