V EU komentovali zákaz Kyjevem ruských webů

Ukrajinská vláda má podniknout opatření, aby rozhodnutí o zablokování ruských webů a sociálních sítí v zemi neporušilo právo na svobodu projevu, praví se v prohlášení zastupitelství EU na Ukrajině.

V úterý schválil ukrajinský prezident rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany o prodloužení platnosti a rozšíření seznamu ruských fyzických a právních osob, vůči nimž byly zavedeny sankce. Do rozšířeného seznamu vešlo 1228 fyzických a 468 právnických osob. Konkrétně zavádí Ukrajina sankce proti celé řadě médií, v zemi je také zakázán přístup k sociální síti VKontaktě, Odnoklassniky a dále k Yandexu a Mail.ru.

Výnos nabyl platnosti ve středu. MZV RF má za to, že s pomocí zákazu sociálních sítí chce Kyjev zablokovat alternativní informační zdroje.

„Slyšeli jsme veřejná prohlášení ukrajinských úřadů o tom, že se rozhodnutí zakládá na znepokojení ohledně národní informační bezpečnosti… Uvědomujeme si, že ochrana národní bezpečnosti je prerogativou ukrajinské vlády. Očekáváme ale, že vláda podnikne kroky, aby omezovací opatření neměla negativní dopad na základní právo na svobodu projevu,“ cituje prohlášení zastupitelství EU informační agentura UNIAN.

Evropská unie čeká na další vysvětlení ukrajinských úřadů, včetně pokud jde o dočasnou povahu daných opatření.

Není zde článek celý?