V USA navrhli vytvořit fond pro čelení Rusku

Americký kongresman Salud Carbajal navrhl vydělit 100 milionů dolarů pro vytvoření fondu pro čelení vlivu Ruska. Odpovídající návrh zákona byl přinesen do kongresu.

Autor iniciativy, která dostala název RISK Act, považuje za nezbytné využít proti Moskvě metody, které byly používány za dob SSSR během prezidentství Ronalda Reagana. Carbajal kvůli tomu navrhuje vytvořit pracovní skupinu, která v roce 1986 vyšetřovala „podvratnou činnost Sovětského svazu“ proti USA a radě dalších zemí.

Podobně bude muset americké ministerstvo zahraničí provést velké vyšetřování ruských „,metod destabilizace demokratických institucí v USA a za hranicemi“ a na jeho základě publikovat zprávu.

Kongresman je přesvědčen, že Moskva se pokouší „vrazit klín mezi USA a Evropu“, „roztrhat Evropu zevnitř“, „nahnat strach spojencům USA“ a „zdiskreditovat NATO a EU“.

Ani jednou však nebyly prezentovány důkazy o tom, že Rusko mělo podíl na hackerských útocích s cílem ovlivnit volby v USA. Ruský prezident Vladimir Putin při hovoru o těchto obviněních prohlásil, že v publikovaných informacích není nic, co by bylo v zájmu Moskvy, přičemž hysterie je zesilována kvůli tomu, aby byla odvedena pozornost od obsahu těchto informací.

Není zde článek celý?