Vědci zjistili, za jakého počasí se vám nepodaří pořádně vyspat

Zvýšená teplota během noci má negativní dopad na spánek, zjistili vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu. Výsledky svého výzkumu uveřejnili v odborném časopise Science Advances.

Jak uvedl jeden z autorů článku Nick Obradovich pro portál Eurekalert, výzkum byl inspirován anomálním vedrem, které panovalo v říjnu 2015 v San Diegu. Obradovich si všiml, že on a mnozí jeho známí se nemohli pořádně vyspat. To ho přivedlo k myšlence ověřit, zda existuje nějaká spojitost mezi nočními teplotními skoky a kvalitou spánku.

Zdrojem dat sloužily lékařské výzkumy mezi roky 2002 a 2011 za účasti 765 tisíc obyvatel Spojených států. Vědci srovnali případy nedostatku spánku s teplotními údaji meteorologické služby.

Vědci zjistili, že anomální růst teploty o 1 stupeň Celsia vede ke třem případům nedostatku spánku na 100 osob měsíčně. Negativní vliv nočního oteplení je neznatelnější během letního období. Vědci si rovněž povšimli, že chudší lidé a lidé, kterým je přes 65 let, nejvíce trpí na nedostatek spánku, který je spojen s teplotními skoky.

Není zde článek celý?