Vedoucí OBSE vyžaduje reakci DLR po obtěžování členky mise

Vedoucí Speciální monitorovací mise (SMM) OBSE na východě Ukrajiny velvyslanec Ertuğrul Apakan odsuzuje pokusy sexuálního obtěžování vůči jedné člence hlídky pozorovatelů ze strany domobrance v Doněcké lidové republice a požaduje odpověď vedení DLR. Je to uvedeno v prohlášení Apakana zveřejněném v pondělí tiskovou službou organizace.

Ve zprávě z 5. května je uvedeno, že muž vyzbrojený automatem (AK-47) „sexuálně obtěžoval ženu, členku hlídky, a vyhrožoval zastavením skupiny na východ od Petrovsku do Rozdolnoma do té doby, dokud nebudou splněny jeho požadavky“. Pozorovatelé SMM opustili oblast jinou cestou a o incidentu informovali Společné centrum pro kontrolu a koordinace.

„Společně se všemi účastnickými státy SMM OBSE odsuzuje všechny formy násilí na ženách. Tento poslední incident, během kterého automatem ozbrojený člověk zastrašoval bezbrannou ženu, členku hlídky SMM, vyžaduje rychlou a jednoznačnou odpověď tzv. Doněcké lidové republiky,“ oznámil Apakan při komentáři tohoto sexuálního incidentu.

Reakce orgánu DLR musí obsahovat identifikaci osoby a uplatněné odpovídající opatření, aby se situace znovu neopakovala, uvádí se v prohlášení.

Dodal, že mise „nebude trpět žádné pokusy zastrašení, ponížení nebo jiné způsoby zasahování do práce zaměstnanců“.

Není zde článek celý?