Výbuch v Kábulu zabil 80 lidí, více než 350 zranil. Zasažena byla i česká ambasáda

Nejméně 80 mrtvých a více než 350 zraněných si vyžádal dnešní atentát v centru afghánské metropole Kábulu. Novou bilanci zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Ministerstvo vnitra hovoří o 64 obětech atentátu. Jedná se o jeden o nejhorších útoků, který kdy Kábul postihl.

Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. Řada zraněných je v kritickém stavu. Afghánské ministerstvo vnitra vyzvalo občany, aby darovali krev v nemocnicích.

Zatím není jasné, co bylo cílem útoku, a žádná skupina doposud nepřijala za atentát odpovědnost. V minulosti se ale k velkým pumovým útokům v Kábulu většinou hlásilo buď islamistické hnutí Taliban, které od svého svržení v roce 2001 bojuje proti vládě podporované Západem, nebo teroristická organizace Islámský stát.

Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku, řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Podle ní se útok odehrál asi kilometr od českého zastupitelského úřadu.

Francouzská ambasáda, stejně jako německá ambasáda, utrpěla materiální škody, řekla rádiu Europe 1 francouzská ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová. Nemáme ale v tuto chvíli informace, že by mezi oběťmi byli Francouzi, dodala.

Německá ambasáda je od místa výbuchu podle agentury DPA vzdálená zhruba 300 metrů.

Agentura DPA uvedla, že nálož byla s největší pravděpodobností umístěna v cisternovém autě na vodu. Podle agentury AP je možné, že bombu v autě odpálil sebevražedný atentátník. Útok se odehrál v době ranní špičky, asi v 8.25 tamního času, kdy byly tisíce lidí na cestě do práce.

Ulice, na níž nálož explodovala, je úzká a z obou stran obehnaná vysokými zdmi, které slouží jako ochrana právě proti explozím. Ta dnešní poničila množství automobilů a vyrážela okna budov stovky metrů od místa útoku. Nad místem útoku byl vidět hustý oblak dýmu.

V oblasti se kromě ambasád nachází také prezidentský palác či hlavní sídlo NATO v Afghánistánu. Bezpečnostní složky po atentátu celou oblast uzavřely, nad čtvrtí přelétávají vrtulníky.

100 obětí 17. února 2008 Při sebevražedném pumovém útoku v jihoafghánském městě Kandahár přišlo o život na 100 lidí.

80 obětí 6. listopadu 2007 Sebevražedný atentát namířený proti poslanecké delegaci v provincii Baghlán na severu země si vyžádal na 80 životů.

80 obětí 23. července 2016 Nejméně 80 mrtvých a přes dvě stovky zraněných si vyžádal sebevražedný atentát na demonstraci v Kábulu. K odpovědnosti se přihlásil samozvaný Islámský stát (IS).

80 obětí 31. května 2017 Atentát v centru afghánské metropole Kábulu si podle dosavadních údajů vyžádal 80 mrtvých a 350 zraněných. Auto napěchované výbušninami explodovalo ve vládní a diplomatické čtvrti.

75 obětí 6. prosince 2011 Přibližné 75 osob zabil sebevražedný atentátník v centru Kábulu před mešitou, kde se modlilo několik set lidí u příležitosti šíitského svátku ášúrá; další na 160 lidí bylo zraněno.

70 obětí 19. dubna 2016  Na 70 lidí zahynulo a dalších 329 utrpělo zranění při útoku sebevražedného atentátníka a dalších ozbrojenců v centru afghánské metropole Kábulu.

61 obětí 23. listopadu 2014  Při finále volejbalového turnaje v provincii Paktika zabil sebevražedný útočník 61 lidí.

58 obětí 7. července 2008 Sebevražedný útok u indické ambasády v centru Kábulu si vyžádal 58 obětí a na 150 zraněných.

50 obětí 7. srpna 2015  Při sérii útoků v Kábulu proti afghánské policii, armádě a vojákům NATO zahynulo 50 lidí.

50 obětí 8. prosince 2015 Útok na letiště v jihoafghánském Kandaháru si vyžádal nejméně 50 obětí, včetně mnoha civilistů.

Není zde článek celý?