Zdravotníci usvědčili babičky z škodlivého vlivu na zdraví svých vnoučat

Jenou z hlavních příčin dětské obezity v Číně jsou babičky a dědečkové rozmazlující svá vnoučata. Tak se domnívají badatelé z Univerzity v Birminghamu a ze Střediska pro kontrolu a prevenci onemocnění v Kantonu, kteří uvedli své závěry v časopisu PLoS One.

Rodiče a pracovníci ze škol v čínském městě Kanton, jejichž názory shromáždili badatelé, pojí dětskou obezitu s nezdravou stravou a sedavým způsobem života. Děti původních obyvatel přibírají zbytečná kila kvůli špatnému vlivu babiček a dědečků, možnosti dát si něco na zub kousek od školy a nedostatku času pro fyzickou aktivitu.

Mnozí dotázaní poznamenávají, že zástupci starší generace speciálně vykrmují děti. „Mají zastaralé představy. Myslí si, že tuk je znakem zdraví,“ sdělila výzkumníkům jedna z obyvatelek Kantonu. „Naše dítě vždy tloustne, když jede k babičce a dědečkovi na prázdniny. Ale pak se během školního roku vrací ke své normální váze,“ řekl další.

Říká se, že v rodinách, které se do Kantonu přestěhovaly nedávno, mají jiný problém: babičky a dědečkové zůstali v rodné zemi a děti nemá kdo hlídat, když jsou dospělí v práci. Bez dozoru děti jedí až moc, málo chodí a ve výsledku tloustnou také.

V roce 2016 se uvádělo, že podíl čínských dětí, které trpí obezitou, je u chlapců 17,2 % a u děvčat 9,11 %.

Není zde článek celý?