Zeman mlží, zatímco Babiš zametá stopy?

Zeman „nemohl“ přijít na oslavu státního svátku 8. května, ale sejít se s Babišem nebyl problém. Zároveň prezident vymýšlí obstrukce a opět svévolně vykládá základní zákon státu tak, aby z něj dělal rozhodujícího arbitra tam, kde má být pouhým vykonavatelem záměru premiéra.

Všechny uvedené námitky proti Babišovu odvolání jsou směšné. Námitka koaliční smlouvou je nesmyslná, protože ústava a z ní vyplývající povinnosti prezidenta mají přednost před dokumentem s nejasným právním statutem a závazností. Námitka neobsazením ministerstva je také k ničemu, protože je na premiérovi, jak vyřeší řízení ministerstva – zda jej bude například přechodně řídit sám. A konečně námitka lhůtou je bezpředmětná z toho důvodu, že záměrem autorů ústavy bylo, aby prezident v podobných případech vyhověl žádosti premiéra neprodleně.

Zatímco je tedy Babiš v podezření, že spáchal trestný čin, Zeman se dostává do podezření rovněž – v jeho případě z toho, že záměrným zdržováním odvolání ministra trestný čin pomáhá krýt.

Je zřejmé, že nadešel čas k podání ústavní žaloby na prezidenta, který si (a zdaleka ne poprvé) uzurpuje pravomoci nad rámec ústavy a nyní je dokonce v podezření, že napomáhá trestnému činu.

Není zde článek celý?