Amerikou vedená koalice přiznala uprostřed rostoucí kritiky použití bílého fosforu v Mosulu

Generál Nového Zélandu potvrdil, že koalice vedená USA v Mosulu použila munici naplněnou bílým fosforem. Jeho potvrzení přichází uprostřed rostoucí kritiky kvůli použití této víceúčelové zbraně, která může být pro civilisty extrémně nebezpečná.

V posledních několika týdnech rostoucí počet tvrzení poukazuje na použití munice na bázi bílého fosforu ze strany koalice pod vedením USA v Mosulu (Iráku) a ve městě Rakka (Sýrii) – dvě pevnosti teroristické skupiny Islámský stát. Použití munice s bílým fosforem potvrdil novozélandský brigádní generál Hugh McAslan.

„Použili jsme bílý fosfor, abychom zastínili oblasti v západním Mosulu k bezpečnému odvedení civilistů,“ řekl generál americkému vysílacímu zpravodaji NRP, což se zdá být prvním potvrzením tohoto druhu. Koalice dříve informovala o použití bílého fosforu ve venkovských oblastech Iráku, ale ne v hustě osídlených městech.

Toto potvrzení přišlo v době, kdy organizace Human Rights Watch (HRW) kritizovala koalici za nasazení kontroverzního typu munice v boji proti Islámskému státu.

„Bez ohledu na to, jak je bílý fosfor použit, představuje vysoké riziko hrozivých a dlouhodobých škod v přeplněných městech, jako jsou Rakka a Mosul a v dalších oblastech s koncentrací civilistů,“ řekl Steve Goose, ředitel oddělení zbrojení organizace HRW.

„Síly pod vedením USA by měly přijmout veškerá možná opatření, aby minimalizovaly civilní škody při použití bílého fosforu v Iráku a Sýrii.“

Bílý fosfor hoří, když přichází do kontaktu s kyslíkem, vytváří vysoké teplo a charakteristický bílý kouř. Munice s touto chemikálií může být použita jako zápalná zbraň, k usazování kouřových clon, nebo jako signál.

Zatímco je použití zápalných zbraní proti civilním oblastem zakákáno podle Úmluvy o konvenčních zbraních (CCW), dva další nejsou, což umožňuje některým národům, včetně USA, uchovávat takovou munici ve svém arsenálu.

Skupiny pro lidská práva jsou kritické vůči takové mezeře, říkajíc, že bílý fosfor zůstává velmi nebezpečný, i když není záměrně použit pro vyvolání požárů.  Látky se mohou vznítit až po několika dnech od nasazení a zůstávají pro město nebezpečné. Zranění způsobená touto chemickou látkou mohou tělo spálit až ke kosti a jsou náchylné k opětovnému vznícení, jestliže kus fosforu, který zůstane v ráně, je vystaven působení vzduchu, při výměně obvazu.

„Děsivé civilní škody způsobené předchozím použitím bílého fosforu vyvolaly veřejné pobouření a toto nejnovější použití bílého fosforu zdůrazňuje naléhavou potřebu, aby státy posílily mezinárodní právo týkající se zápalných zbraní,“ uvedl Goose z HRW.

(RT/ svobodnenoviny.eu Záběry z použití bílého fosforu ve městě Rakka Foto: Youtube.com)

Není zde článek celý?