Astronomové získali fotografie největší sousedky Slunce

Dalekohled ALMA získal zatím nejvýraznější fotografie hvězdy Betelgeuze – červeného veleobra, který se nachází 600 světelných let od Země a je připraven dokončit svou existenci během nejbližších několika tisíců let, uvádí Evropská jižní observatoř.

Betelgeuze je jednou z největších a nejzářivějších hvězd na nebi ze souhvězdí Orion, které může člověk vidět jednoduše i bez dalekohledu. Podle specialistů je tato hvězda ve srovnání se Sluncem 15-25 krát těžší. Kdyby byla Betelgeuze umístěna do středu Sluneční soustavy, tak by podle některých odhadů byly její vnější vrstvy přibližně na oběžné dráze Marsu nebo až Jupitera.

Na rozdíl od Slunce, hvězdy střední velikosti, je Betelgeuze v poslední etapě hvězdné evoluce — ve stádiu červeného veleobra. V této etapě se hvězdy, které vyčerpaly svou zásobu vodíkového „paliva“, prudce rozšiřují a začínají shazovat hmotu vnějších vrstev do otevřeného kosmického prostoru a vytváří červenou mlhovinu.

Vědci se domnívají, že se může Betelgeuze stát supernovou během následujících 10 tisíc let. Její výbuch bude pro pozorovatele na Zemi dobře viditelný dokonce i během dne. Kvůli tomu dnes astronomové ze všech světových kontinentů aktivně sledují umírající hvězdu a snaží se pochopit, jaké vnější příznaky jejího vzhledu a chování mohou poukazovat na začátek konce této hvězdy.


Není zde článek celý?