Až nám Babiš zavede „Cigaretu vítězství“, budeme šťastní

V románu George Orwella 1984 se v rámci režimu dával přídomek „vítězství“ kdečemu. Byla Káva vítězství, co se nedala pít, a také Cigareta vítězství, která se nesměla držet svisle, protože se tabák vysypal. Hlavní postava Winston byl člověk, který nikdy nic jiného nezažil, ale stejně mu něco říká, že takový svět není v pořádku.

Citovat dnes něco z Orwella vzbuzuje u jemného intelektuála pocit, že se dopouští kýče, protože na něj už se klidně odvolávají i trpící buržoazní komunisté.

Existuje skutečně svět, kde něco není v pořádku a lidé možná netuší, v čem to je. Prostě něco nefunguje. Řepka vítězství. Čapí pelíšek vítězství. EET vítězství (Velký bratr tě vidí!). Všechno bude líp.

Asi většina lidí by nedokázala pojmenovat, v čem je ten problém Babiše, Zemana, komunistů a nesvobody. V tom, že za této mezinárodní konstelace je to hybridní nesvoboda, šikanistán, kdy se nepopravuje, protože to Unie neumožňuje, ale lze vás utýrat blbostmi. A je to svět, který nefunguje.

Svět pokladen v hospodách, které by nevymyslel ani Miloš Jakeš. Svět, kde si servírka Máňa nezapálí, protože ji zákon má chránit proti kouření. Svět, kde nesmíte kouřit ani elektronickou cigaretu, protože se tomu říká cigareta, ale žádná cigareta to není.

Svět parkovacích zón rozličných barev, takže nikdo už nezaparkuje nikde, nejen barvoslepý. Svět jednosměrek, kde vás pokutují, protože jste přehlédli jednu značku a můžete se přizabít, protože kdyby tam jednosměrka nebyla, předpokládáte, že někdo může jet v protisměru a kdykoli odkudkoli. Svět značek, dopravních značek, všech značek, milion denně.

Svět, kde děti na táboře nebudou smět čůrat a kakat v lese.

Svět, kde v ČT „Máte slovo,“ ale ve skutečnosti máte velké H., protože mít slovo pět vteřin znamená vskutku mít jen slovo.

Svět emisí a demisí. Biopaliv první generace. Drzých komunistů, estébáckých agentů, ruských agentů.

Ale jinak v pohodě. Ale nedržte Cigaretu vítězství svisle. Aspoň ne filtrem nahoru.

Není zde článek celý?