Babišova charita: Polovinu z 52 milionů převedl do své nadace kvůli volební kampani

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš veřejně slíbil, že rozdá na charitativní účely 52 milionů korun, tedy stejnou částku, kterou činila dotace na Čapí hnízdo. Jeho PR tým tak měl v úmyslu vyřešit kauzu, kterou vyšetřuje evropský úřad OLAF. Jenomže se přepočítal a 24 milionů z celé částky nakonec převedl do Nadace Agrofert. Další potřebným věnované peníze by se totiž počítaly do volební kampaně.

Babiš na sociálních sítích a na speciálním webu vyzval, aby mu lidé posílali tipy na ty, kdo peníze potřebují. Různé nadace již peníze dostaly, jenomže kdyby se od letošního března až do 2. května peníze rozdat nepodařilo, což se tady stalo, veškeré další prostředky by snižovaly zákonem povolený limit na volební kampaň, který podle zákona činí 90 milionů korun. Babiš a jeho hnutí mají se stropem potíže už nyní a vymýšlejí, jak jej do nejefektivněji obejít. Šéf hnutí ANO tak například tvrdí, že jeho cesty do krajů nejsou součástí kampaně stejně jako prezentace Vize 2035. Rád by se vyhnul také započítávání částek za mediální poradce.

Pouhý jeden den před oficiálním vyhlášením výsledků voleb převedl Babiš podle Hospodářských novin převedl 24 339 112 korun z transparentního účtu na Nadaci Agrofert, jíž se limit na kampaň netýká. Sám to potvrdil slovy: Logicky. Mám snad ty peníze dát do kampaně? To by nebylo normální. Proč ale prezident vyhlásil termín voleb zrovna k 2. květnu, nevím.

Podle analytika Transparency International, jehož HN citují, se jedná o přinejmenším neetické chování a celou věcí by se měl zabývat také Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Babišovo rozdávání peněz těsně před zahájením volebního klání naplňuje všechny znaky kampaně, protože tím jeho hnutí ANO získává výhody proti soupeřům. Převedení peněz do Nadace Agrofert byl jen chladnokrevný kalkul, aby to jako součást kampaně nevypadalo, uvedl Martin Eibl, podle něhož to vypadá na jasnou dohod mezi Babišem a Zemanem.

Babišův web 52 milionů se stále tváří, jako by se nic nedělo, a hlásá: Ahoj lidi, jak už víte, rozhodl jsem se, že rozdám 52 milionů ze svého. Těm, kteří to potřebují nejvíc. Přišlo mi obrovské množství žádostí a ty teď zpracovávám. Zabere mi to nějaký čas přečíst a vyhodnotit. Do zpracování všech žádostí bych vás všechny poprosil o strpení, není jednoduché vybrat správné adepty.

Není zde článek celý?