Berlín je proti příjezdu na summit G20 Erdoganovy ochranky, která se poprala v USA

Německé úřady vystoupily proti příjezdu na summit G20, který se bude konat 7. až 8. července v německém Hamburgu, ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která se ve Washingtonu poprala s demonstranty, uvádí list Welt.

Jak uvádí list, zástupci německé vlády o tom informovali poslance na uzavřeném zasedání Spolkového sněmu.

Tajné služby Německa se rovněž obávají, že příjezd Erdogana může vyprovokovat střety mezi jeho stoupenci a protivníky za účasti mimo jiné i turecké diaspory a Kurdů. Uvádí se, že na území Německa žije kolem 14 tisíc stoupenců zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) a 600 z nich jsou v Hamburgu.

Během návštěvy tureckého prezidenta Spojených států v květnu tohoto roku došlo ke střetům mezi jeho ochrankou a účastníky protestní akce u rezidence tureckého velvyslance ve Washingtonu. Erdogan, který se nacházel v americkém hlavním městě, podle videonahrávky osobně sledoval, jak jeho ochranka bila demonstranty. Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo Turecku protest. Ankara obvinění odmítla a prohlásila, že k incidentu došlo kvůli tomu, že americké úřady nepřijaly nutná bezpečnostní opatření.


Není zde článek celý?