Britské volby: pohroma pro Británii, Brusel a Evropu

Theresa Mayová chtěla posílení své pozice a nedopadlo to. Podle průzkumu agentur GFK a Ipsos MORI budou mít konzervativci 314 křesel z celkového počtu 650, namísto dosavadních 330. Opoziční labouristé podle stejného odhadu získali 266 mandátů.
Risk tedy nevyšel a to se ani – podle původních odhadů před pár týdny – nejednalo o risk. Příčin může být několik. Jednou z nich je samotný Brexit, který vůbec neprobíhá tak bezbolestně, jak si někdo myslel. Je zřejmé, že britská společnost je rozdělena. Hrozí menšinová vláda a libra klesla.

Mayová sama Brexit nechtěla, ale rozhodla se nést důsledky těsného rozhodnutí voličů. Ti by dnes možná hlasovali jinak, ale už se stalo. To je problém všech referend. Ve skutečnosti nejsou nástrojem občanské svobody ale nesvobody. Není totiž snadné vzít výsledek hlasování zpět, jako to lze při volbách.  Abychom použili starý výrok, bylo to horší než zločin. Byla to chyba. Stejně jako se ukazuje, že i předčasné volby byly chybou.

Mayová si určitě zaslouží úctu za to, že je demokratka a dala hlas lidem. Podcenila ale zřejmě náladu Britů, kteří krom Brexitu žijí i sociálními tématy a v těch je zřejmě její rival Corbyn obratnější. Co na tom, že je Corbyn tak levicový, že se o tom ani našim zburžoaznělým soudruhům nesní. Také pocit, že má snad blízko k Donaldu Trumpovi, určitě hlasy nepřidal. Angela Merkelová z kmonfliktu s Trumpem těží.

Vítězem voleb je fakticky Corbyn a jeho stoupenci jsou šťastní.

Z výsledku voleb nebudou nadšeni ani v Bruselu. silná Mayová by byla pro vyjednávání o odchodu lepší než slabá premiérka.

Britské volby nejsou konec světa. Jsou ale problém a to taky náš.

Není zde článek celý?