Britský ministr obrany oznámil, že nová letadlová loď vyvolá závist Ruska

Britský ministr obrany Michael Fallon oznámil, že Rusko bude závistivě hledět na novou britskou letadlovou loď Queen Elizabeth, sděluje The Telegraph.

Fallon srovnal nejnovější loď Britského královského letectva s ruskou letadlovou lodí Admirálem Kuzněcovem, který označil za zašlý. „Myslím, že Rusové budou na tuto loď závistivě hledět,“ oznámil.

Podle potvrzení vedoucího obranného úřadu budou ruští vojáci dohlížet na letadlovou loď. Vedení Britského královského letectva už oznámilo, že bude k doprovodu lodi Queen Elizabeth používat fregatu nebo torpédoborec, a také budou z pobřežních základen vzlétat vrtulníky pro hledání ruských ponorek, připomíná The Telegraph.

Letadlová loď Queen Elizabeth je největší válečnou lodí v dějinách Velké Británie. Podle informací listu The Guardian stála 3,5 miliardy liber šterlinků a její výstavba trvala šest let.

V médiích se dříve objevily informace, že se Queen Elizabeth může stát obětí kybernetických útoků kvůli zastaralému programovému zabezpečení.

Vypuštění nových lodí na hladinu může prohloubit problém nedostatečného financování Britského královského letectva, ve kterém každý rok chybí okolo 500 milionů liber šterlinků. Mimo jiné The Telegraph dříve psal, že nutnost formování nových posádek vedla k deficitu personálu. A při té příležitosti řada kritiků poukazovala na to, že letadlové lodě jsou při své velké ceně mimořádně zranitelné moderními protilodními zbraněmi.


Není zde článek celý?