Češi na EURO do 21 let končí. Přesto zlepšili českému fotbalu jméno

Čeští fotbalisté do 21 let na mistrovství Evropy ukázali, že to s českým fotbalem nemusí být do budoucna tak špatné. Na turnaji bojovali, dali pět branek, přesto si semifinále „malého EURO“ nezahrají. V posledním zápase skupiny by Češi museli porazit Dánsko minimálně o tři góly, pokud se nechtěli ohlížet na zápas Itálie s Německem. To se bohužel nepodařilo. Fotbalisté s Dánskem prohráli 2:4 a do semifinále postupuje Německo s Itálií, kterou Češi dokázali ve skupině porazit.

Základní skupina na letošním EUR0 do 21 let trochu připomínala stejnou fázi turnaje na EURO 96, které je dodnes nejúspěšnějším šampionátem v samostatné historii České republiky. Čeští fotbalisté tehdy prohráli první utkání s Německem 0:2. Stejně jako letos jednadvacítka. Druhý zápas ve skupině v roce 1996 týmu kolem Pavla Nedvěda, Patrika Bergera a Karla Poborského přisoudil tehdejší vicemistry světa Italy, které tehdy český tým slavně porazil 2:1. Také letos se Čechům favorita z Apeninského poloostrova ve druhém zápase skupiny podařilo srazit, dokonce 3:1. Tady bohužel celá paralela končí. V posledním zápase skupiny v roce 1996 reprezentaci k postupu stačila remíza, které český tým dosáhl a nakonec slavně dokráčel až do finále, ve kterém po prodloužení padl s Německem.

Naproti tomu mladí Češi se letos museli vyrovnat se změnou formátu turnaje. Malé Euro se rozšířilo z osmi týmů na dvanáct. Na jednu stranu tedy bylo jednodušší se na turnaj vůbec dostat. Naproti tomu ze tří skupiny po čtyřech týmech postupoval do semifinále s jistotou jen vítěz. Tři vítěze skupin pak v play-off doplnil nejúspěšnější tým na druhém místě z oněch tří skupin. A právě tohle kritérium bylo od začátku turnaje pro reprezentace tak trochu strašákem.

Češi si hned na úvod skupiny notně zkomplikovali život porážkou s Německem 0:2. Nutno říct, spolu se Španělskem největším favoritem turnaje. Proti Itálii hráli Češi o život. Pokud by nezvítězili, poslední zápas s Dánskem už by byl pouze formalitou. A Češi těžkou úlohu zvládli, velkého favorita zaskočili a porazili 3:1. Výhra nad Itálií vzbudila očekávání, že Dánové, kteří v prvních dvou zápasech turnaje nedali ani gól, budou snadným soustem.

V předchozích letech by národnímu týmu k postupu stačilo Dánsko porazit. Jenže Češi museli vyhrát minimálně o tři branky, pokud se nechtěli ohlížet na souběžně hraný souboj Německa s Itálií. Pokud by Češi Dány porazili například 1:0, museli by Italové vyhrát nad Německem přesně 2:0, jakýkoliv jiný výsledek by poslal Čechy ze hry.

Tím pádem vrhli Češi všechny síly do útoku a Dánové těžili z výpadů do rozhozené obrany. Dánové se dvakrát dostali do vedení, které se Čechům podařilo dorovnat. Bylo jasné, že Češi musí nadále útočit a především vyhrát o tři branky. To se s postupem času jevilo čím dál více jako nemožný úkol, jelikož síly hráčům ubývaly, zatímco Dánové hráli uvolněně. Za žádných okolností už nemohli postoupit, a tak si zápas v podstatě přišli pouze užít. Česko nakonec prohrálo 2:4 a s turnajem se loučí se ziskem tří bodů.

Italové porazili Německo 1:0 a oba týmy postoupily do semifinále. Italové jako vítězové skupiny, Němci jako nejlepší tým z druhých míst. Co naplat, že Češi Itálii slavně 3:1 porazili.

Je třeba se ale na turnaj dívat optimisticky. Fotbalové velmoci jako Nizozemsko, Belgie nebo Francie se na EURO vůbec nedostaly. A Čechy navíc čeká na začátku července ještě mistrovství Evropy do 19 let, na kterém se mohu ukázat další budoucí naděje českého fotbalu. Ve skupině s Gruzií, Portugalskem a se Švédskem rozhodně nejsou bez šancí. Obzvlášť, když tentokrát postupují tradičně první dva celky.

Není zde článek celý?