Češi se vůči partnerům v Evropě chovají jako podrazáci

Přední český rusofil Miloš Zeman na návštěvě ve Štrasburku | FOTO: Profimedia.cz

Víte, kolik peněz posílá Evropská unie do České republiky? Na šestileté období 2014-2020 můžeme počítat s částkou 540 miliard korun. Aktuálně se za peníze Evropské unie kupříkladu opravuje dálnice D1. Největším dárcem do společného rozpočtu je přitom Německo.

Vůči Evropské unii se u nás zvedá stále zuřivější vlna odporu, a to zejména kvůli snaze Evropské komise prosadit migrační kvóty a solidaritu zemí, jež nejsou migrací zasaženy, s těmi státy, které čelí náporu uprchlíků. To je zejména Německo, Itálie a Francie. Prezident Miloš Zeman zavolal do Evropy mocným hlasem, že se před ní neskloníme. A Andrej Babiš si přisadil, že nám Brusel nebude nic diktovat.

Mělo by jasně zaznít, že takové chování je nedůstojné, ubohé a zahanbující.

Pojďme si nalít čistého vína. Chováme se vůči našim partnerům jako naprostí podrazáci. Systém migračních kvót je jistě sporný. Ale jeho aplikace by České republice nijak neublížila. Bylo by tu místo současných dvanácti (!) 2600 uprchlíků. Větší část Čechů by prostě uprchlíky nikdy nepotkala.

Češi se chovají jako podrazáci zejména proto, že nemají inteligentní politické vedení. V čele státu a v čele nejsilnější strany stojí lidé bez ideálů a bez páteře. Oni přitom vytvářejí obraz nás všech. A ten obraz je trapný.

V následující tabulce je přehled, kolik prostředků čerpaly či naopak dodaly jednotlivé státy Evropské unie v období 2006 až 2014. Němci v roce 2014 věnovali do společného rozpočtu 15 a půl miliardy eur. Česká republika obdržela 3 miliardy eur, neboli 81 miliard korun. Jinými slovy: brát umíme. Ale že bychom na oplátku pro naše spojence také něco udělali, to nechceme.

Ta nedůstojná hra by měla skončit. Nebo dopadneme opravdu špatně. Až slavně opustíme tu „zlou Evropskou unii“, tak se nás jistě Rusko rádo ujme. Zdá se, že proces přechodu ze Západu na Východ už začal.

Není zde článek celý?