Das Erste: Rusko a Německo se „malými krůčky“ pohybují směrem k pokroku na Ukrajině

Přestože jako důvod pro návštěvu německého ministra zahraničních věcí se stalo Petrohradské ekonomické fórum, u večeře se Siegmaru Gabrielovi podařilo pohovořit s Vladimirem Putinem také o konfliktech na Ukrajině a v Sýrii a dosáhnout nevelkého pokroku, informuje na své stránce německá televize Das Erste.

Druhý den ráno německý ministr zahraničních věcí posnídal s ruským ministrem ekonomiky a také s představiteli velkých ruských společností, poté vystoupil na krátké tiskové konferenci. Podle jeho slov nedošlo k žádnému velkému pokroku při rozhovoru s Putinem, to ale nebylo očekáváno.

„Ovšem my se musíme pokusit vyřešit ukrajinský konflikt, to je i v zájmu ruské strany, — zdůraznil německý ministr. — Není možné, aby se tam lidé nacházeli v tak katastrofálních podmínkách po dlouhou dobu“. V článku se informuje, obzvláště důležité nyní je, aby na východě Ukrajiny začal nakonec platit režim zastavení palby. Při splnění této podmínky je německá vláda připravena pomáhat s obnovami. Mezitím nezávislí pozorovatelé říkají, že obě strany konfliktu porušují příměří téměř každý den.

Německý ministr zahraničí v této věci prohlásil: „Znovu jsme zahájili činnost politické pracovní skupiny a doufáme, že dosáhneme příměří. To je první krok k tomu, abychom mohli využít možnosti, které máme pro zlepšení ekonomických vztahů.“

Jak stojí v článku, v Petrohradě se v těchto dnech odehrává 21. ekonomické fórum, a Německo je na něm široce zastoupené. Mnichovský chemický koncern Linde uzavřel miliardovou dohodu s ruskou Republikou Tatarstán. Gabriel ovšem nedoufá v to, že ekonomická spolupráce mezi zeměmi se může stát mostem pro politické sblížení, říká televize. Propast je příliš široká a sankce — to nakonec není cíl samotný: „Potřebujeme pokrok v realizaci minských dohod o Ukrajině, abychom mohli postupně zrušit sankce.“

Současně s tím Gabriel vyjádřil naději na pokračování rozhovorů v normandském formátu s novým francouzským prezidentem Macronem a naději na vyřešení ukrajinského konfliktu. Podle jeho slov již probíhají práce na organizaci dalšího setkání mezi Ruskem, Ukrajinou, Francií a Německem, píše Das Erste.

Nevelký pokrok byl zaznamenán také v syrské otázce. Gabriel naposled besedoval s Putinem uprostřed března. Od té doby občanská válka v oblasti má nižší intenzitu. Kromě toho jednání v Astaně organizovaná Ruskem a Tureckem vyplnily svoji misi: „Rusko, stejně jako my, následuje přesvědčení, že potřebujeme ne paralelní jednání, ale politický proces na vypracování ústavy a voleb v Sýrii pod vlajkou ženevských jednání.“

Díky tomu jednání mezi Ruskem a Německem pokračují „malými kroky“, stojí na stránkách německého televizního kanálu. Další možnost pro provedení jednání bude mít Gabriel na konci měsíce v Krasnodaru na jihu Ruska. Německý ministr zahraničí se tam setká se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem.

Není zde článek celý?