Datel, pařan a polofarmář – druhy chatařů okolo Moskvy

Chata okolo Moskvy je téměř u každého obyvatele moskevského regionu, a každý ji využívá po svém. Zatímco starší lidé podle svého zvyku okopávají záhonky, mládež s nimi bojuje o trávník.

Redakce RIAMO posbírala 12 klasických typů lidí, které se přesně najdou v každé obci.

Fanatický nadšenec

Žena na chatě

©
Sputnik/ Evgeny Yepanchintsev
Žena na chatě

Tento chatař se na svém paloučku objevuje jako první, když příroda ještě spí a s nadšením se vrhá plít záhonky. Od brzkého rána se staví do své oblíbené pozice „zadkem nahoru“ a zatímco vy ještě dopíjíte kafe, on již stihl okopat polovinu záhonů. Ty se rozprostírají prakticky na celém jeho pozemku, přičemž báňa a krb byly vytěsněny téměř za hranice pozemku. Do báně chodí zřídka, stejně tak dělá zřídka šašliky, jen několikrát za sezónu — prostě není kdy.

Datel

Přístavek k domu, další kůlna, nový záchod — „datel“ neustále něco staví, řeže, zatlouká, něčím ruší ostatní. Jeho sousedi — chalupáři — ho nemají rádi, ráno je nebudí ptáci a šumění lesa, ale hlučné mlácení kladiva, sekery a vrtačka.

Chatařská víla

Žena na zahradě

©
Fotolia/ Elizalebedewa
Žena na zahradě

Pravděpodobně se mezi vašimi sousedy najde překrásná zahradnice, jejíž zahrádku zná celá vesnice a sousedi skromně klepají na její vrata a prosí o semínka či sazenice „těééhle kytiček“. O takové kouzelné zahradě s rozkvetlými růžemi, liliemi a rododendrony je možné si jen nechat zdát! O teplých letních večerech se zahradnice prochází po své zahradě v širokém klobouku v barevných šatech. Když jste se ale dostali do tohoto rajské sadu poprvé, váš mozek mohl prostě explodovat od množství všech těch nádherných květin.

#nešikovnáchatařka

Holčina v krátkých šortkách, která z rukou nedá selfie-tyč, která se již ani nepokouší přetvařovat tak, že pracuje na zahradě, aby uklidnila babičku. Přijíždí na chatu výhradně kvůli tomu, aby se válela v hamace nebo na houpacím křesle s chytrým telefonem a spamovala na zdech sociálních sítí s fotografiemi v plavkách na pozadí květin babičky či řádků s jahodami s heštegem #nešikovnáchatařka a podobnými. Pro zvětšení efektivity si může vzít do ruky například kus hadru.

Pařan z devadesátek

Muž tančí na chatě

©
Fotolia/ Irina84
Muž tančí na chatě

Tihle lidé, kteří dospívali v surových 90. letech, se nezmění. Ti čekají na to, až jejich babička s dědečkem odjedou do sanatoria, aby uspořádali na chatě obrovskou pařbu. Pařani přijíždění na chatu s dětmi, psy a tlupou kamarádů, aby grilované šašliky zapíjeli koňakem a prohřáli se v báni. Pro sousedy je jejich příjezd skutečná katastrofa.

Polofarmář

Dokonce i v nejprostší chatařské oblasti se najde ten, kdo si pořídí „několik slepiček“ na léto. Může chovat i králíky či včely, ale nebude nijak zvlášť úspěšný. Když si dohraje na farmáře, na podzim nejčastěji všechny své chovy vrhne na šašliky s přiznáním, že to „není pro něj“

Skandalistka

Důchodkyně na chatě

©
Fotolia/ De Visu
Důchodkyně na chatě

Chatařské oblasti okolo Moskvy, to jsou komunálky, kde se zcela určitě nacházejí babky-skandalistky. Ty neustále píší stížnosti předsedovi, protože vaše jabloň stíní jejich zahradě, a snad každý týden volají komisi, aby proměřila jejich zahrady, jelikož sousedi se neustále chystají „připravit je“ o jejich drahocenné centimetry země.

Rybář

Rybář

©
Fotolia/ Goodluz
Rybář

Koho nezajímá hospodářství?— rybáře a lovce. Ti přijíždějí na chatu a hned směřují do lesa či rybařit, následně vyprávějí sousedům příběhy z lovu. Existuje ještě lesník, který chodí celý den po lesích ve starém kabátě a přináší celé košíky hub a lesních plodů, které potom po staru suší na niti na peci.

Sběratel

Chata okolo Moskvy

©
Sputnik/ Konstantin Chalabov
Chata okolo Moskvy

V chatovém společenství je určitě starý vetešník. Jeho pozemek je plný krámů, které sem tahá z okolí posledních 40 let. Můžete tady vidět i rezavý Záporožec, staré jízdní kolo bez ráfků, kousek železniční koleje, a dokonce trolejbusové sběrače, všechno se to v hospodářství hodí. Bohužel si za desítky let existence družstva nepostavil slušný domek a stále žije v chatrči.

Záhadný chatař

Chatové společenství okolo Moskvy

©
Sputnik/ Ruslan Krivobok
Chatové společenství okolo Moskvy

Je nový soused a temná osobnost, který žije za vysokým plotem a nikdo o něm nic neví. Chataři drbou, kdo je to a odkud, co dělá a co pěstuje. Nikoho k sobě nezve a s nikým se nepřátelí. Pokud budete mít štěstí, uvidíte jeho auto nebo kouř z ruské bani. Osobnost majitele se brzy stane mýtickou.

Chataři z donucení

Dívka na chatě

©
Fotolia/ Shurchkov
Dívka na chatě

To jsou školáci, které rodiče na chatu vozí na celé léto. Dlouho očekávané prázdniny netráví hraním fotbalu a prvními románky se spolužáky, ale „dýchají čerstvý vzduch“ a pomáhají babičce na zahradě. Mají štěstí, když se dostanou na chatařskou párty teenagerů a dohání to, co propásli ve městě, lezou po stozích, hrají hry a koupou se v řece. Při smutném scénáři to skončí čtením povinné literatury a sledováním televize ve společnosti babiččiných sousedek.


Není zde článek celý?