Gazprom se odvolá proti rozhodnutí arbitráže v sporu s Naftogazem

Gazprom se hodlá odvolat u švédského soudu proti dočasnému rozhodnutí arbitrážního soudu v Stockholmu v sporu s Naftogazem, sdělil předseda ředitelské rady Gazpromu Alexej Miller.

„Nebylo to definitivní, ale dočasné rozhodnutí Stockholmské arbitráže. Podle předběžného odhadu a v souladu s dočasným rozhodnutím Stockholmské arbitráže překročila částka pokuty pro Naftogaz Ukrajiny ve prospěch Gazpromu 1,7 miliardy dolarů,“ sdělil Miller.

„Zároveň se zdají argumenty v mnohých otázkách dočasného rozhodnutí nedostatečnými a Gazprom se hodlá odvolat proti tomuto rozhodnutí Stockholmské arbitráže u Švédského odvolacího soudu,“ řekl Miller na páteční tiskové konferenci věnované závěrům výroční schůze akcionářů Gazpromu.

Stockholmský arbitrážní soud na konci května vynesl dočasné rozhodnutí ohledně sporu mezi Gazpromem a Naftogazem kvůli smlouvě o dodávkách plynu na Ukrajinu. Jeho obsah není zveřejněn. Přitom ukrajinská strana už uvedla, že soud vyhověl jeho základním požadavkům: zrušil smluvní podmínku „ber nebo plať“ (take or pay) a zákaz reexportu, rozhodl o přezkoumání vzorců cen od začátku roku 2014. Gazprom uvedl, že je rozhodnutí soudu pozitivní také pro ruskou společnost a už popřel soudní zrušení pravidla take or pay.


Není zde článek celý?