Generální tajemník NATO okomentoval pravidelné zachycování letounů nad Baltem

Velká část zachycování letounů, které dělá letectvo zemí NATO a Ruska nad Baltským mořem, je dělána profesionálně a bezpečně, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Není třeba směšovat zachycování, která jsou obyčejnou procedurou identifikace letadel, s nebezpečnými situacemi,“ zdůraznil Stoltenberg před zasedáním ministrů obrany členských zemí NATO.

Zmínil, že zachycení letounu je obyčejná procedura, ale někdy probíhá „neprofesionálně a to vytváří nebezpečí“. „Proto my zkoumáme možnosti zvýšení bezpečnosti v regionu Baltského moře,“ dodal generální tajemník.

Stoltenberg opět přivítal iniciativu Finska na provedení setkání mezinárodní expertní skupiny pro zvýšení bezpečnosti v oblasti Baltu. Do ní, podle slov generálního tajemníka, patří „Švédsko, Finsko, pobaltské země, NATO a některé další organizace a země“.

„Oni pracují na tom, jak je možné zvýšit bezpečnost v Baltském regionu, kam patří i otázky povinného chování pilotů, aby při přítomnosti velkého počtu vojenských letounů ve vzduchu se cvičení a zachycování prováděla bezpečně,“ prohlásil Stoltenberg.


Není zde článek celý?